Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Dyskusje na temat Škody Karoq I generacji (2017-2022)
gargamel
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2023, 22:31
Samochód: Karoq 2,0 TDI

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: gargamel »

Trus pisze: 09 sty 2024, 21:24 Czy ktoś otarł się o temat wymiany oleju w nowym aucie z silnikiem 1.5 TSI po 2-5 tys. Ponoć chodzi o jakieś opiłki z nowego silnika które mocno zapychają filtr... Przy odbiorze temat docierania itp. szybko ucięty, że nie trzeba😉 A i czy ten pakiet Care pokryje taką wymianę?
Jeśli po 2-5 tys km miała by zostać wytarta z silnika ilość opiłków zdolna zapchać filtr oleju , to silnik tego samochodu powinien trafić nie do punktu wymiany oleju, a do punktu surowców wtórnych . Filtr oleju wytrzyma nie tylko jeden interwal wymiany oleju na poziomie 10-12 tys km ,ale i następny .
Olej po 2-5 tys wymieniamy dla zasady , jak ktoś chce mieć spokój sumienia to łącznie z filtrem . Ja wymieniłem sam olej , by mieć pewność na czym będzie eksploatowany , min. dlatego ze jest to łatwo zrobić bez ingerencji w demontaż płyty pod silnikiem, a ilość oleju pozostająca w filtrze jest minimalna .
Zrobiłem tą wymianę bo nie mam aż tak silnej wiary by uwierzyć producentowi , nie widząc co wlano fizycznie , oraz z uwagi na dawne przekonania, że docierający się silnik zanieczyszcza olej w większym stopniu jak ten już dotarty .
Po oleju jednak nie było tego gołym okiem widać , wyglądał świetnie ,ale też jak miał wyglądać po przebiegu rzędu 3-4 tys km , w silniku który jest idealnie czysty i nie posiada przedmuchów.
Słusznie napisał poprzednik , gdy autko chcemy zostawić na dłużej , w żaden sposób mu nie zaszkodzi ,a tylko pomoże.
Większość kupowanych aut w salonach, to samochody flotowe, gdzie nikt na to nie patrzy co się dzieje z olejem , użytkuje zgodnie z danymi w książce serwisowej i najczęściej po 150 tys km , trafiają w ręce prywatne, gdzie służą jeszcze wiele lat ,a przecież przy serwisie long-life , powinny być już mocno zużyte.



Sponsor

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Sponsor


gargamel
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2023, 22:31
Samochód: Karoq 2,0 TDI

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: gargamel »

Tu z ciekawości plan serwisowy dla motocykla marki Yamacha i Suzuki gdzie interwał wymiany filtra Jest dłuzszy jak oleju , a olej ten poza silnikiem smaruje również skrzynie biegów , oraz zanurzone jest w nim wielotarczowe sprzęgło .Filtr ten jest tez zdecydowanie mniejszy od filtra w samochodzie ,a ilość oleju praktycznie identyczna . A i chaarkterystyka pracy silnika, wymaga zdecydowanie wyższych obrotów , a jego życie ,zaczyna się na tym poziomie , gdzie w samochodzie jest odcięcie
Obrazek
Obrazek

gargamel
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2023, 22:31
Samochód: Karoq 2,0 TDI

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: gargamel »

Cos tam nie mogłem dodać dwóch fotek , albo cos z tą druga, wiec zapodam w nastepnym poscie

Obrazek
Sorry , juz tam poszło ,ale mysle ze nic takiego się nie stało ,a jak cos moderator usunie

Juras
Posty: 32
Rejestracja: 16 lis 2023, 15:34
Samochód: Skoda Karoq 2.0 TSI 4x4

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: Juras »

Mars pisze: 10 sty 2024, 12:26
Trus pisze: 09 sty 2024, 21:24 Czy ktoś otarł się o temat wymiany oleju w nowym aucie z silnikiem 1.5 TSI po 2-5 tys. Ponoć chodzi o jakieś opiłki z nowego silnika które mocno zapychają filtr... Przy odbiorze temat docierania itp. szybko ucięty, że nie trzeba😉 A i czy ten pakiet Care pokryje taką wymianę?
Sprzedawca powiedział mi, że pakiet Skoda Premium Care obejmuje tylko przeglądy wg instrukcji, czyli co dwa lata.
Wg wskazań komputera dokładniej i wg zakresu wskazanego przez producenta. Jeśli użytkownik chce coś robić więcej niż producent przewiduje - musi sam zapłacić. Inaczej wszyscy by kupili ten pakiet i wymieniali co 3 tysiące olej i klocki :D

langolier
Posty: 249
Rejestracja: 10 lut 2023, 6:03
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Karoq 2023 1.5TSI, DSG, Style + dodatki

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: langolier »

gargamel pisze:
Trus pisze: 09 sty 2024, 21:24 Czy ktoś otarł się o temat wymiany oleju w nowym aucie z silnikiem 1.5 TSI po 2-5 tys. Ponoć chodzi o jakieś opiłki z nowego silnika które mocno zapychają filtr... Przy odbiorze temat docierania itp. szybko ucięty, że nie trzebaObrazek A i czy ten pakiet Care pokryje taką wymianę?
Jeśli po 2-5 tys km miała by zostać wytarta z silnika ilość opiłków zdolna zapchać filtr oleju , to silnik tego samochodu powinien trafić nie do punktu wymiany oleju, a do punktu surowców wtórnych . Filtr oleju wytrzyma nie tylko jeden interwal wymiany oleju na poziomie 10-12 tys km ,ale i następny .
Olej po 2-5 tys wymieniamy dla zasady , jak ktoś chce mieć spokój sumienia to łącznie z filtrem . Ja wymieniłem sam olej , by mieć pewność na czym będzie eksploatowany , min. dlatego ze jest to łatwo zrobić bez ingerencji w demontaż płyty pod silnikiem, a ilość oleju pozostająca w filtrze jest minimalna .
Zrobiłem tą wymianę bo nie mam aż tak silnej wiary by uwierzyć producentowi , nie widząc co wlano fizycznie , oraz z uwagi na dawne przekonania, że docierający się silnik zanieczyszcza olej w większym stopniu jak ten już dotarty .
Po oleju jednak nie było tego gołym okiem widać , wyglądał świetnie ,ale też jak miał wyglądać po przebiegu rzędu 3-4 tys km , w silniku który jest idealnie czysty i nie posiada przedmuchów.
Słusznie napisał poprzednik , gdy autko chcemy zostawić na dłużej , w żaden sposób mu nie zaszkodzi ,a tylko pomoże.
Większość kupowanych aut w salonach, to samochody flotowe, gdzie nikt na to nie patrzy co się dzieje z olejem , użytkuje zgodnie z danymi w książce serwisowej i najczęściej po 150 tys km , trafiają w ręce prywatne, gdzie służą jeszcze wiele lat ,a przecież przy serwisie long-life , powinny być już mocno zużyte.
Jak odciągnąłeś olej (rozumiem, że przez otwór bagnetu) ?
Na równym czy jakoś przechylałeś auto ?
Ile udało Ci się wyciągnąć ?

gargamel
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2023, 22:31
Samochód: Karoq 2,0 TDI

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: gargamel »

W Karoq 2.0 TDI odsysarką lidlowską i wężykiem igielitowym poprzez kanał bagnetu . Inna którą posiadam, nie dało rady, bo ma sondę metalową ,a kanał bagnetu nie jest w linii prostej.
W Kamiq 1,5 TSI kanał jest prosty i nie miałem problemu używając sondy.
Wysysałem na poziomym terenie, przed garażem
Wyciągnąłem praktycznie wszystko poza tym co w filtrze , bo ilość wlanego świeżego oleju zgadzała się z danymi w instrukcji.
W Pasacie TDI 1,9 nigdy nie sciągałem płyty do wymiany olejui zawsze wymieniam, olej odsysarką ,a rocznik to 2005 . Tyle ze tam mądrzejszy człowiek projektował układ smarowania, bo filtr oleju dostępny po otwarciu maski .
Niestety tu się tak ,nie da :( Ale przy wymianie po takim przebiegu , bez sensu było wymieniać filtr , stąd odessałem .
Syn spalił go w webasto , wiec nie poszedł na marne :D

ODPOWIEDZ