Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Dyskusje na temat Škody Karoq I generacji (2017-2022)
Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: Kraq »

Jestem po pierwszej międzyprzeglądowej wymianie oleju po roku eksploatacji samochodu - Karoq 1.5TSI manual. Kupiłem mu Motula Specific 504 507 5W30 plus filtr Manna. Nie wiem czym był zalany w fabryce, ale mam wrażenie, że silnik pracuje bardziej aksamitnie, jest ciszej a samochód jakoś tak płynniej przyspiesza. Obroty na biegu jałowym na ciepłym silniku spadły do 750/min. Przedtem było to 930/min po aktualizacji softu.



Sponsor

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Sponsor


Marcus
Posty: 102
Rejestracja: 22 kwie 2018, 23:25
Lokalizacja: Beskidy
Samochód: Karoq 1.5 TSi DSG 4x4

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: Marcus »

Kraq pisze: 07 paź 2019, 19:41 Jestem po pierwszej międzyprzeglądowej wymianie oleju po roku eksploatacji samochodu - Karoq 1.5TSI manual. Kupiłem mu Motula Specific 504 507 5W30 plus filtr Manna. Nie wiem czym był zalany w fabryce, ale mam wrażenie, że silnik pracuje bardziej aksamitnie, jest ciszej a samochód jakoś tak płynniej przyspiesza. Obroty na biegu jałowym na ciepłym silniku spadły do 750/min. Przedtem było to 930/min po aktualizacji softu.
A może po prostu zrobiło się chłodniej i przestałeś używać klimy? Bo zauważyłem że jak jest włączone AC to niskie obroty trzyma własnie w okolicy niecałego 1000, a jak wyłączysz to spadają do 750-800. Sam się zastanawiałem czemu takie wysokie trzyma na światłach, ale jak się zrobiło chłodniej to się zagadka wyjaśniła.

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: Kraq »

Marcus pisze: 08 paź 2019, 10:58
Kraq pisze: 07 paź 2019, 19:41 Jestem po pierwszej międzyprzeglądowej wymianie oleju po roku eksploatacji samochodu - Karoq 1.5TSI manual. Kupiłem mu Motula Specific 504 507 5W30 plus filtr Manna. Nie wiem czym był zalany w fabryce, ale mam wrażenie, że silnik pracuje bardziej aksamitnie, jest ciszej a samochód jakoś tak płynniej przyspiesza. Obroty na biegu jałowym na ciepłym silniku spadły do 750/min. Przedtem było to 930/min po aktualizacji softu.
A może po prostu zrobiło się chłodniej i przestałeś używać klimy? Bo zauważyłem że jak jest włączone AC to niskie obroty trzyma własnie w okolicy niecałego 1000, a jak wyłączysz to spadają do 750-800. Sam się zastanawiałem czemu takie wysokie trzyma na światłach, ale jak się zrobiło chłodniej to się zagadka wyjaśniła.
Wyjechałem z ASO po godz. 18.00, silnik rozgrzany niecałe 100 st., klima była włączona. A obroty jałowe 750/min.
Sprawdzę dzisiaj na zimnym silniku.

Aktualizacja:
Dziwna sprawa z tymi obrotami. Jak startuję na zimnym (klima zawsze włączona) to obroty są 750/min. A jak trochę pojeżdżę po mieście (klima nadal włączona) to obroty jałowe raz są 750 a raz 930/min., gdy zatrzymuję się na chwilę np. na światłach. Jak zgaszę ciepły silnik na parkingu, po kilku minutach odpalę, to obroty znowu są 750.
Czy to wszystko przez zmianę oleju na 5W30. Sam samochód jeździ wyraźnie lepiej.

c#Hunter
Posty: 509
Rejestracja: 14 wrz 2018, 12:24
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Karoq Style 1.5TSI

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: c#Hunter »

Kraq pisze: 08 paź 2019, 11:02
Aktualizacja:
Dziwna sprawa z tymi obrotami. Jak startuję na zimnym (klima zawsze włączona) to obroty są 750/min. A jak trochę pojeżdżę po mieście (klima nadal włączona) to obroty jałowe raz są 750 a raz 930/min., gdy zatrzymuję się na chwilę np. na światłach. Jak zgaszę ciepły silnik na parkingu, po kilku minutach odpalę, to obroty znowu są 750.
Czy to wszystko przez zmianę oleju na 5W30. Sam samochód jeździ wyraźnie lepiej.
To że masz włączoną klime i pali się diodka na AC nie znaczy że chodzi sprężarka ;) NA 100% olej nie ma wpływu na obroty.

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: Kraq »

c#Hunter pisze: 08 paź 2019, 23:05
Kraq pisze: 08 paź 2019, 11:02
Aktualizacja:
Dziwna sprawa z tymi obrotami. Jak startuję na zimnym (klima zawsze włączona) to obroty są 750/min. A jak trochę pojeżdżę po mieście (klima nadal włączona) to obroty jałowe raz są 750 a raz 930/min., gdy zatrzymuję się na chwilę np. na światłach. Jak zgaszę ciepły silnik na parkingu, po kilku minutach odpalę, to obroty znowu są 750.
Czy to wszystko przez zmianę oleju na 5W30. Sam samochód jeździ wyraźnie lepiej.
To że masz włączoną klime i pali się diodka na AC nie znaczy że chodzi sprężarka ;) NA 100% olej nie ma wpływu na obroty.
Masz rację, włączenie klimatyzacji przyciskiem na konsoli, nie oznacza uruchomienie sprężarki klimatyzacji. Kończąc temat, gdy sprężarka klimatyzacji nie pracuje to obroty jałowe wynoszą 750/min, a z pracującą sprężarką obroty wynoszą 930/min.

MichalO
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2018, 18:02
Samochód: Skoda Karoq 1.5TSI manual

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: MichalO »

A jak często i ile dolewacie tego oleju w okresie między przeglądowym?
Mi po ~ 10k km wyskoczył pierwszy raz komunikat o dolewce (wymieniłem cały olej), teraz (po 21kkm) znowu kontrolka, dolałem 0,2 l, silnik chyba nawet nie zauważy,ł bo po kilku kilometrach znowu kontrolka... - finalnie dolałem 0,5l (połowa stanu na bagnecie). Mam nadzieje, ze do przeglądu starczy (jeszcze ~6k km).

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: Kraq »

MichalO pisze: 13 paź 2019, 20:30 A jak często i ile dolewacie tego oleju w okresie między przeglądowym?
Mi po ~ 10k km wyskoczył pierwszy raz komunikat o dolewce (wymieniłem cały olej), teraz (po 21kkm) znowu kontrolka, dolałem 0,2 l, silnik chyba nawet nie zauważy,ł bo po kilku kilometrach znowu kontrolka... - finalnie dolałem 0,5l (połowa stanu na bagnecie). Mam nadzieje, ze do przeglądu starczy (jeszcze ~6k km).
U mnie po roku eksploatacji nie ubyło ani kropelki. Przy pierwszej wymianie oleju weszło do silnika tylko 4 L oleju, a powinno 4,3 L.

c#Hunter
Posty: 509
Rejestracja: 14 wrz 2018, 12:24
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Karoq Style 1.5TSI

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: c#Hunter »

Kraq pisze: 14 paź 2019, 12:28
MichalO pisze: 13 paź 2019, 20:30 A jak często i ile dolewacie tego oleju w okresie między przeglądowym?
Mi po ~ 10k km wyskoczył pierwszy raz komunikat o dolewce (wymieniłem cały olej), teraz (po 21kkm) znowu kontrolka, dolałem 0,2 l, silnik chyba nawet nie zauważy,ł bo po kilku kilometrach znowu kontrolka... - finalnie dolałem 0,5l (połowa stanu na bagnecie). Mam nadzieje, ze do przeglądu starczy (jeszcze ~6k km).
U mnie po roku eksploatacji nie ubyło ani kropelki. Przy pierwszej wymianie oleju weszło do silnika tylko 4 L oleju, a powinno 4,3 L.
Na tym 0W20 jeździłeś i Ci nie ubyło?

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: Kraq »

c#Hunter pisze: 03 lis 2019, 22:10
Kraq pisze: 14 paź 2019, 12:28
MichalO pisze: 13 paź 2019, 20:30 A jak często i ile dolewacie tego oleju w okresie między przeglądowym?
Mi po ~ 10k km wyskoczył pierwszy raz komunikat o dolewce (wymieniłem cały olej), teraz (po 21kkm) znowu kontrolka, dolałem 0,2 l, silnik chyba nawet nie zauważy,ł bo po kilku kilometrach znowu kontrolka... - finalnie dolałem 0,5l (połowa stanu na bagnecie). Mam nadzieje, ze do przeglądu starczy (jeszcze ~6k km).
U mnie po roku eksploatacji nie ubyło ani kropelki. Przy pierwszej wymianie oleju weszło do silnika tylko 4 L oleju, a powinno 4,3 L.
Na tym 0W20 jeździłeś i Ci nie ubyło?
Tak. Na fabrycznym oleju do pierwszej wymiany (czy to było 0W20 tego nikt nie wie). Kontrolka w samochodzie sygnalizująca niski stan oleju nie zapalała się. W ASO na typowym przeglądzie też nie wlewają 0W20 tylko 5W30.

Zbyszek1972
Posty: 118
Rejestracja: 09 paź 2019, 20:10
Samochód: Karoq 1.0 TSI STYLE pakiet comfort

Re: Wymiana oleju / Jaki olej / Olej na dolewki

Post autor: Zbyszek1972 »

Panowie ile serwis skody kasuje za robociznę czyli wymiana oleju ?? dodam że filtr i olej sam zakupie

ODPOWIEDZ