Opony zimowe

Dyskusje na temat Škody Karoq I generacji (2017-2022)
marcin
Posty: 164
Rejestracja: 20 sty 2018, 4:07
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: Skoda Karoq Style 1.5TSI 150KM

Re: Opony zimowe

Post autor: marcin »

tborowsk pisze: 07 mar 2018, 20:34
Raczej nie ma szans na wielosezonowe. Każde nowe auto, niezależnie od marki ma letnie opony. W ostatnich latach kupiłem 3 nowe auta i każde z fabryki przyjechało na letnich. No chyba, że dokupisz zimowe w salonie, to wtedy inna sprawa.
Wcześniej bardzo interesowałem się Citroenem C3 Aircross, i właśnie w nim przy dobraniu opcji Grip Control auto zjawiało się na wielosezonowych oponkach.

https://www.challenges.fr/assets/img/20 ... 34-jpg.jpg



Sponsor

Re: Opony zimowe

Sponsor


bartic
Posty: 135
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:55
Samochód: Skoda Karoq 1.5 tsi (manual)

Re: Opony zimowe

Post autor: bartic »

Żałuję, że skoda nie ma takiej opcji. Teraz używam w superbie dwóch kompletów kół, ale bez mrugnięcia zamieniłbym się na jeden z oponami wielosezonowymi. W dwóch innych samochodach po "wykończeniu" opon wymieniłem na wielosezonowe i nie żałuję. Oczywiście to z pewnością kwestia miejsca i sposobu użytkowania auta. W moim przypadku głównie miasto, na co dzień, a trasy raczej latem, a na narty nie jeżdżę.
No i druga sprawa, że zimy jakoś tak ostatnio słabe, nie to co jakieś 30 lat temu (a kto wtedy miał zimówki?).

bartic
Posty: 135
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:55
Samochód: Skoda Karoq 1.5 tsi (manual)

Re: Opony zimowe

Post autor: bartic »

Wracam do tematu opon. Felgi już zamówione, wziąłem 17-tki na zimę, zawsze to ciutkę więcej gumy.
Teraz zastanawiam się nad oponami - czy celować w budżetową półkę (bo w końcu w wiekszości miasto i cywilizowane trakty), czy jednak coś wyżej. Kilka stówek w kieszeni to nie w kij dmuchał.
Na superbie mam Nokiany i są świetne, ale prędzej się zestarzeją i sparcieją, niż je zedrę. Kuraczek pewnie będzie miał jeszcze niższe przebiegi, więc mam dylemat. No raczej nie chińczyki.
I jeszcze jedno - nośność, wiadomo trzeba brać tą z homologacji lub wyższą, ale w homologacji jest podany indeks prędkości V, tj. 240km/h, a taki 1.5tsi (nie żebym sprawdzał), ale pociągnie kilka kresek za 200. Juz nie wspominam, że nie ma gdzie pojechać tyle, a już zimą to w ogóle... Czy dopuszczalne jest więc pozostanie przy indeksie H?

rafamiga
Posty: 20
Rejestracja: 09 cze 2018, 18:01

Re: Opony zimowe

Post autor: rafamiga »

Ja osobiście żałuję, że Zeetex nie robi 18-calówek. Przynajmniej na Oponeo ich nie ma. Na zimę za tę cenę – genialne. Mam je na mojej Alfie GTV i naprawdę, lepiej to już 2x drożej. A Karoq przyszedł z felgami Braga [te "na B"].

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Opony zimowe

Post autor: Kraq »

rafamiga pisze: 22 cze 2018, 11:49 Ja osobiście żałuję, że Zeetex nie robi 18-calówek. Przynajmniej na Oponeo ich nie ma. Na zimę za tę cenę – genialne. Mam je na mojej Alfie GTV i naprawdę, lepiej to już 2x drożej. A Karoq przyszedł z felgami Braga [te "na B"].
Masz rację, nie ma co przepłacać. Wystarczy dowolna opona zimowa w klasie średniej spełniająca wymagania producenta.
Oczywiście cena rozmiaru 18" jest mocno abstrakcyjna. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem na zimę jest felga 17" i opona 215/55R17 (bardzo duży wybór w cenie do 500 zł/szt.). Dodatkowo opony w rozmiarze 17" dostępne są z rowkiem ochronnym rantu felgi (np. Fulda HP2 MFS). Zabezpiecza to felgę i wizualnie lepiej wygląda niż "balon" na feldze 18".

PauLkr
Posty: 110
Rejestracja: 27 mar 2018, 15:08
Samochód: Skoda Karoq 1.5 DSG

Re: Opony zimowe

Post autor: PauLkr »

Kraq pisze: 22 cze 2018, 12:06
rafamiga pisze: 22 cze 2018, 11:49 Ja osobiście żałuję, że Zeetex nie robi 18-calówek. Przynajmniej na Oponeo ich nie ma. Na zimę za tę cenę – genialne. Mam je na mojej Alfie GTV i naprawdę, lepiej to już 2x drożej. A Karoq przyszedł z felgami Braga [te "na B"].
Masz rację, nie ma co przepłacać. Wystarczy dowolna opona zimowa w klasie średniej spełniająca wymagania producenta.
Oczywiście cena rozmiaru 18" jest mocno abstrakcyjna. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem na zimę jest felga 17" i opona 215/55R17 (bardzo duży wybór w cenie do 500 zł/szt.). Dodatkowo opony w rozmiarze 17" dostępne są z rowkiem ochronnym rantu felgi (np. Fulda HP2 MFS). Zabezpiecza to felgę i wizualnie lepiej wygląda niż "balon" na feldze 18".
O ile mi wiadomo to Karoq nie ma homologacji na zimowe opony w rozmiarze 18". Jeździć można ale jak ubezpieczyciel będzie upierdliwy to może nie wypłacić AC jako niedbalstwo użytkownika i niedostosowanie się do zaleceń producenta.

rafamiga
Posty: 20
Rejestracja: 09 cze 2018, 18:01

Re: Opony zimowe

Post autor: rafamiga »

PauLkr pisze: 22 cze 2018, 12:18 O ile mi wiadomo to Karoq nie ma homologacji na zimowe opony w rozmiarze 18". Jeździć można ale jak ubezpieczyciel będzie upierdliwy to może nie wypłacić AC jako niedbalstwo użytkownika i niedostosowanie się do zaleceń producenta.
A to jakie jest zalecenie producenta na zimę? Jeździć na letnich?!

PauLkr
Posty: 110
Rejestracja: 27 mar 2018, 15:08
Samochód: Skoda Karoq 1.5 DSG

Re: Opony zimowe

Post autor: PauLkr »

rafamiga pisze: 22 cze 2018, 13:17
PauLkr pisze: 22 cze 2018, 12:18 O ile mi wiadomo to Karoq nie ma homologacji na zimowe opony w rozmiarze 18". Jeździć można ale jak ubezpieczyciel będzie upierdliwy to może nie wypłacić AC jako niedbalstwo użytkownika i niedostosowanie się do zaleceń producenta.
A to jakie jest zalecenie producenta na zimę? Jeździć na letnich?!
Maksymalny dla zimowych rozmiar to 17"

elektrod
Posty: 157
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:15

Re: Opony zimowe

Post autor: elektrod »

PauLkr pisze: 22 cze 2018, 13:21
rafamiga pisze: 22 cze 2018, 13:17
PauLkr pisze: 22 cze 2018, 12:18 O ile mi wiadomo to Karoq nie ma homologacji na zimowe opony w rozmiarze 18". Jeździć można ale jak ubezpieczyciel będzie upierdliwy to może nie wypłacić AC jako niedbalstwo użytkownika i niedostosowanie się do zaleceń producenta.
A to jakie jest zalecenie producenta na zimę? Jeździć na letnich?!
Maksymalny dla zimowych rozmiar to 17"
A w ofercie skody dla Karoqa były dostępne kompletne koła 18" na zimówkach. Czytałem homologacje i nie było tam rozgraniczenia na opony letnie i zimowe.

PauLkr
Posty: 110
Rejestracja: 27 mar 2018, 15:08
Samochód: Skoda Karoq 1.5 DSG

Re: Opony zimowe

Post autor: PauLkr »

Ja ten fragment rozumiem właśnie tak (M+S to zimówki):

Obrazek


Może się mylę co do tych opon, ale w salonach też pracują niekompetentni ludzie którzy nie wiedzą (albo specjalnie kłamią?) na temat tego co oferuje auto. Z historii które słyszałem to np.:
- pan mnie przekonywał że karoq ma roletę niezależnie od wybranego typu tylnej kanapy
- wymiana oleju w DSG w jednym salonie mówili że nie można w drugim że trzeba...
- Chciałem kupić karoqa style na 17", było podobnie jak z dsg - raz mówili że się da, innym razem że nie, ostatecznie wyszło to drugie
- sprzedawca stojący obok mówił do pani że nawigacja jest niepotrzebna bo można podpiąć DOWOLNĄ nawigację do ekranu i podaje przykład Yanosika.

Więc nie dziwi mnie że mogli coś robić niezgodnie z homologacją, niestety nikt o to nie dba. Byłem w kilku markach, w kilku salonach i za każdym razem udawałem że się nie znam na tym co oglądam. Niestety niewiedza u sprzedawców jest przerażająca. Jak nie znają faktów wybierają losowo jeden z wariantów i się go trzymają.

ODPOWIEDZ