Opony zimowe

Dyskusje na temat Škody Karoq I generacji (2017-2022)
c#Hunter
Posty: 510
Rejestracja: 14 wrz 2018, 12:24
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Karoq Style 1.5TSI

Re: Opony zimowe

Post autor: c#Hunter »

Ostatnio ostro myślałem co byłoby optymalnie mieć na zimę zakładając, że przyjeżdża na 18". Wyszło mi, że kupuje stalówki 16" i do tego zimówki. Stalowe felgi to wydatek 400-600pln za oryginalne na Skode. Opony 16" tańsze i ogólnie na zimę praktyczniejsze. Jedyne co tracę to wygląd, na czym mi średnio zależy, plus mam biały lakier to i tak w zimę zwykle wygląda słabo ;) Opony zimowe 18" raz, że drogie, to jeszcze sztywniejsze, co nie jest dobre w zimówkach. Do tego przekładanie opon stwarza zawsze ryzyko ich uszkodzenia. Jakbym zupełnie nie patrzył na kasę to koła na alu 17" ale to wydatek ekstra min. 2k pln w stosunku do stalowych 16"

Edit: Panowie jaka długość śrub to stalowych felg?

Edit2: jest problem z 16" bo wszystkie opony praktycznie maja indeks prędkości H a w homologacji jest V...

Edit3: ostatecznie wyszło mi że 16" nie da się racjonalnie wsadzić do silników innych niż 1.0TSI i 1,6TDI :] Homologacja dla 1,5TSI przewiduje tylko indeks V czyli nie opłaca się 16" trzeba brać alu 17" bo oponki 16" 215/60r16 z indeksem V to cena 18" ...



Sponsor

Re: Opony zimowe

Sponsor


mans
Posty: 544
Rejestracja: 26 lis 2017, 13:19
Lokalizacja: Europa
Samochód: VW Tiguan FL 1.5 TSI DSG7

Re: Opony zimowe

Post autor: mans »

c#Hunter pisze: 16 sty 2019, 20:19 Edit2: jest problem z 16" bo wszystkie opony praktycznie maja indeks prędkości H a w homologacji jest V...
Teoretycznie to opony z indeksem H powinny w takim Karoqu w zupełności wystarczyć bo są homologowane do 210km/h
a te z indeksem V aż do 240km/h czyli mają duży zapas prędkości w przypadku tego modelu :?
Z drugiej strony wszyscy producenci aut dzisiaj stosują ten trick, wiadomo większy zysk dla producentów opon bo różnica w cenie pomiędzy ineksem H a V jest znacząca ;)

c#Hunter
Posty: 510
Rejestracja: 14 wrz 2018, 12:24
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Karoq Style 1.5TSI

Re: Opony zimowe

Post autor: c#Hunter »

Oczywiście że opony z indeksem h są wystarczające i bezpieczne. W salonie by Ci takie koła sprzedali. Pytanie czy takie argumenty wystarczą w sądzie jakby nie chcieli uznać odszkodowania. Za mała korzyść by ryzykować. W homologacji dla 1,5TSI tylko indeks V. W związku z tym kupiłem czarne triton 17" do tego zimówki i koniec dalszych rozważań z mojej strony :/

root
Administrator
Posty: 327
Rejestracja: 30 lip 2017, 0:48
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90

Re: Opony zimowe

Post autor: root »

Jeżeli wierzyć temu artykułowi, to wg Dyrektywy 92/23/EWG UE na zimę można brać opony o niższym indeksie prędkości, ale trzeba mieć odpowiednią naklejkę w samochodzie:
Kwestię tę regulują przepisy europejskie (Dyrektywa 92/23/EWG) jak i polski Kodeks Drogowy. Mówią one, że w odniesieniu do opon zimowych możliwe jest stosowanie niższego indeksu prędkości niż wskazany przez producenta opon, nie niższego jednak niż indeks Q odpowiadający prędkości 160 km/h. W takim przypadku konieczne jest umieszczenie informacji o maksymalnej prędkości wynikającej z indeksu opon wewnątrz samochodu, w miejscu widocznym dla kierowcy.

W dobrych serwisach przy montażu opon o indeksie niższym niż homologowany umieszczana jest naklejka informująca o maksymalnej prędkości jaką można rozwijać na danych oponach. Kierowca ze swojej strony powinien dostosować prędkość do indeksu używanych opon zimowych.

W praktyce większość producentów i ekspertów zaleca różnicę indeksów nie większą niż o jeden stopień (czyli H zamiast V, T zamiast H). Absolutnym maksimum są dwa stopnie różnicy (czyli T zamiast V).

Obrazek
Źródło: http://www.opony.com.pl/artykul/indeksy ... h/?id=1231
Twój znajomy posiada albo zastanawia się nad zakupem Karoqa? Daj mu znać o naszym forum! :)

PauLkr
Posty: 110
Rejestracja: 27 mar 2018, 15:08
Samochód: Skoda Karoq 1.5 DSG

Re: Opony zimowe

Post autor: PauLkr »

W menu komputera ustawia się indeks opon zimowych żeby ograniczyć max prędkość.

marcin
Posty: 164
Rejestracja: 20 sty 2018, 4:07
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: Skoda Karoq Style 1.5TSI 150KM

Re: Opony zimowe

Post autor: marcin »

PauLkr pisze: 18 sty 2019, 18:42 W menu komputera ustawia się indeks opon zimowych żeby ograniczyć max prędkość.
On nie ogranicza Ci prędkości, przy ustawionej prędkości wyświetla komunikat z sygnałem dźwiękowym i koniec, jedziesz dalej (rozpędzasz się)

Shadoon
Posty: 659
Rejestracja: 05 paź 2018, 22:29
Samochód: Škoda Octavia 1.4 TSI manual

Re: Opony zimowe

Post autor: Shadoon »

marcin pisze:
PauLkr pisze: 18 sty 2019, 18:42 W menu komputera ustawia się indeks opon zimowych żeby ograniczyć max prędkość.
On nie ogranicza Ci prędkości, przy ustawionej prędkości wyświetla komunikat z sygnałem dźwiękowym i koniec, jedziesz dalej (rozpędzasz się)
Albo naklejka na deskę z limitem albo ustawienie w kompie pokładowym jak niższy indeks prędkości mają opony.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


warkakw
Posty: 39
Rejestracja: 26 sty 2019, 15:17
Samochód: KAROQ AMBITION 1.5 TSI 110 KW (150 KM) 6-BIEGOWA M

Re: Opony zimowe

Post autor: warkakw »

Witam wszystkich.

Mam pytanie o dobór zimówek. Będę mieć felgi MYTIKAS 7J x 18" z oponami 215/50 R18.
Czy aby nie iść w koszty zakupu dodatkowych felg można na posiadane założyć zimówki 215/55 R18?

root
Administrator
Posty: 327
Rejestracja: 30 lip 2017, 0:48
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90

Re: Opony zimowe

Post autor: root »

Nie wiem czy się da, ale zgodnie z homologacją nie można. Jeśli Ci to nie przeszkadza, to czekaj na odpowiedź kogoś, kto ogarnia te rozmiary :)
Twój znajomy posiada albo zastanawia się nad zakupem Karoqa? Daj mu znać o naszym forum! :)

c#Hunter
Posty: 510
Rejestracja: 14 wrz 2018, 12:24
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Karoq Style 1.5TSI

Re: Opony zimowe

Post autor: c#Hunter »

warkakw pisze: 28 sty 2019, 21:48 Witam wszystkich.

Mam pytanie o dobór zimówek. Będę mieć felgi MYTIKAS 7J x 18" z oponami 215/50 R18.
Czy aby nie iść w koszty zakupu dodatkowych felg można na posiadane założyć zimówki 215/55 R18?
Nie ma szans bo to prawie 1cm większa średnica opony. Skorzystaj z przemyśleń na forum bo nic nowego nie wymyślisz. Masz trzy opcje:

1) kupujesz zimówki 215/50r18 rozwiązanie najprostsze ale najgorsze bo ja tam bym się bał przekładać tak drogie opony dwa razy w roku, nie jest to dla nich zdrowe, jak po czasie któraś się uszkodzi to cały komplet do wymiany. Do tego to nie jest praktyczny rozmiar, na zimę tym bardziej.
2) kupujesz sobie stalówki 16" i na to oponki 215/60r16, olej wygląd to tylko 3-4msc w roku i nie strach jeździć po dziurach. Koszt podobny jak wyżej.
3) kupujesz felgi 17" i wtedy wybór opon 215/55r17 jest olbrzymi. Ja tak zrobiłem. Oryginalne, nowe czarne tritony 17" na allegro za 1800pln. Masz wtedy też opcje założyć opony całoroczne.

ODPOWIEDZ