Lokalizacja filtra oleju silnik 1.6 TDI i spust oleju w misce

Dyskusje na temat Škody Karoq I generacji (2017-2022)
Osy4
Posty: 118
Rejestracja: 29 sie 2019, 19:36
Samochód: Karoq 1.6 TDI DSG

Lokalizacja filtra oleju silnik 1.6 TDI i spust oleju w misce

Post autor: Osy4 »

Czy możecie mi powiedzieć gdzie dokładnie znajduje się filtr oleju w tym silniku o jak się do niego dostać? Interesuje mnie również dostęp do korka spustowego oleju w misce olejowej. Co i jak trzeba odkręcić (osłona) żeby sprawnie wymienić olej z filtrem? Jeżeli ktoś dysponuje tutorialem lub filmem albo zdjęciem/ami, będę wdzięczny.



Sponsor

Lokalizacja filtra oleju silnik 1.6 TDI i spust oleju w misce

Sponsor


kwiatek88
Posty: 36
Rejestracja: 29 lut 2020, 20:35
Samochód: 1.6TDI

Re: Lokalizacja filtra oleju silnik 1.6 TDI i spust oleju w misce

Post autor: kwiatek88 »

Osy4 pisze: 27 lip 2020, 21:08 Czy możecie mi powiedzieć gdzie dokładnie znajduje się filtr oleju w tym silniku o jak się do niego dostać? Interesuje mnie również dostęp do korka spustowego oleju w misce olejowej. Co i jak trzeba odkręcić (osłona) żeby sprawnie wymienić olej z filtrem? Jeżeli ktoś dysponuje tutorialem lub filmem albo zdjęciem/ami, będę wdzięczny.
W tym silniku filtr(wkład) wymienia się od dołu, jest podstawą przykręcony do bloku silnika, ale "wisi" pokrywą do dołu(poprzednie modele do góry), ze względu mokry intercooler, który "zabrał" miejsce. Dostęp uzyskasz do filtra i sruby spustowej po zdjęciu osłony komory silnikowej od dołu. Ze spustem oleju z misy nie ma problemu, klucz 17 (moment dokręcania 30Nm), natomiast trzeba ułatwić sobie dostęp do pkrywy filtra i wyjęcia wkładu, przez odsunięcie węża chłodniczego, ja używam opaski zaciskowej na czas wymiany. Drugą przecinam, a po wymianie zakładam nową, aby odsunąć wąż. Teraz najważniejsze, w pokrywie(nakrętce) filtra jest plastikowa śruba spustowa, którą odkręcamy najpierw i spuszczamy olej z filtra, potem odkręcamy pokrywę(klucz 32). Warto obłożyć okolicę filtra, aby nie zapryskać podzespołów, ja stojuję reklamówki po prostu. Śrubę plastikową w pokrywie filtra dokręcamy bardzo delikatnie (6Nm) i wymieniamy oring. Przy odkręcaniu/dokręcaniu słychać dźwięk zapadek(nie przestrasz się) ;)
Tu masz wszystko:

Osy4
Posty: 118
Rejestracja: 29 sie 2019, 19:36
Samochód: Karoq 1.6 TDI DSG

Re: Lokalizacja filtra oleju silnik 1.6 TDI i spust oleju w misce

Post autor: Osy4 »

[mention]kwiatek88 [/mention] dzięki wielkie. Nie ma różnicy w całej operacji miedzy 2.0TDI (które jest na filmie) a 1.6TDI. Układ i umiejscowienie jest to same tzn. podobne?

kwiatek88
Posty: 36
Rejestracja: 29 lut 2020, 20:35
Samochód: 1.6TDI

Re: Lokalizacja filtra oleju silnik 1.6 TDI i spust oleju w misce

Post autor: kwiatek88 »

Osy4 pisze: 28 lip 2020, 10:28 [mention]kwiatek88 [/mention] dzięki wielkie. Nie ma różnicy w całej operacji miedzy 2.0TDI (które jest na filmie) a 1.6TDI. Układ i umiejscowienie jest to same tzn. podobne?
Nie ma żadnej, wszystko identycznie!

Wojtek026
Posty: 5
Rejestracja: 19 lis 2020, 9:31
Samochód: Karoq 2,0 tdi ambition

Re: Lokalizacja filtra oleju silnik 1.6 TDI i spust oleju w misce

Post autor: Wojtek026 »

czy w tej operacji trzeba wymienić jakiś korek na nowy, do diesla jaki olej na pierwszą wymianę będzie najlepszy 5w30 czy 0w30?

RobertG7
Posty: 255
Rejestracja: 25 maja 2020, 16:06
Samochód: był Karoq 1,6TDi Style DSG

Re: Lokalizacja filtra oleju silnik 1.6 TDI i spust oleju w misce

Post autor: RobertG7 »

Korek spustowy wymienia sie na nowy, w ASO bez problemu do kupienia. Olej taki jak zalany, ja akurat zamieniłem jedynie producenta, na Valvoline, ale za chwilę po 15tys wrócę do tego co podaje ASO czyli Castrol.

Awatar użytkownika
User karoq
Posty: 213
Rejestracja: 09 wrz 2018, 14:00
Samochód: Karoq 2.0 Tdi. Dsg. 4x4.style

Re: Lokalizacja filtra oleju silnik 1.6 TDI i spust oleju w misce

Post autor: User karoq »

RobertG7 pisze:Korek spustowy wymienia sie na nowy, w ASO bez problemu do kupienia. Olej taki jak zalany, ja akurat zamieniłem jedynie producenta, na Valvoline, ale za chwilę po 15tys wrócę do tego co podaje ASO czyli Castrol.
Ale z tego co mi wiadomo od stycznia 2020 oleje VW sa na shell. https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volk ... ii-fe.html

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka


RobertG7
Posty: 255
Rejestracja: 25 maja 2020, 16:06
Samochód: był Karoq 1,6TDi Style DSG

Re: Lokalizacja filtra oleju silnik 1.6 TDI i spust oleju w misce

Post autor: RobertG7 »

User karoq pisze: 24 lis 2020, 18:25
RobertG7 pisze:Korek spustowy wymienia sie na nowy, w ASO bez problemu do kupienia. Olej taki jak zalany, ja akurat zamieniłem jedynie producenta, na Valvoline, ale za chwilę po 15tys wrócę do tego co podaje ASO czyli Castrol.
Ale z tego co mi wiadomo od stycznia 2020 oleje VW sa na shell. https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volk ... ii-fe.html

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka
Z artykułu powyżej wynika, że jest to tylko informacja, że wprowadzają nowy olej, od Shella, ale kiedy go będą stosować już nie onformują, a w ASO proponują Castrol-a.

ODPOWIEDZ