Hałasujące hamulce

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
Remi73
Posty: 8
Rejestracja: 04 kwie 2018, 19:26

Hałasujące hamulce

Post autor: Remi73 »

Witam,
Przejechałem już Karoq-iem ponad 23.000km, ale dopiero niedawno (końcówka jesieni, początek zimy) zauważyłem denerwujący problem: po kilkunastogodzinnym postoju (noc, weekend) po ruszeniu hamulce zaczynają wydawać niepokojące dźwięki: piski, zgrzyty, "szuranie", które ustępują po przejechaniu kilku/kilkunastu kilometrów (żeby uprzedzić domysły: klocki są oryginalne, nie zużyte, podobnie tarcze hamulcowe, brak jakichkolwiek drgań). Zazwyczaj podczas postoju samochodu mają miejsce opady deszczu a w okresie zimowym śniegu. Pierwsze pytanie do innych użytkowników Karoq-a czy zauważyli u siebie podobny problem? I kolejne: co może być powodem takiej sytuacji? Może wada fabryczna skutkująca problemem z izolacją układu hamulcowego od warunków atmosferycznych?



Sponsor

Hałasujące hamulce

Sponsor


hygge
Posty: 76
Rejestracja: 15 sty 2018, 14:00

Re: Hałasujące hamulce

Post autor: hygge »

Informacja z jednego wpisów na grupie Skoda Karoq Polska na Facebook "Piszczące klocki objęte są programem naprawczym (na razie brak części)."

Proponowalbym kontaktować sie z ASO w tej sprawie.

c#Hunter
Posty: 509
Rejestracja: 14 wrz 2018, 12:24
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Karoq Style 1.5TSI

Re: Hałasujące hamulce

Post autor: c#Hunter »

Tzn zakładam, że to nie jest twoje pierwsze auto i wiesz że to normalne że tarcze potrafią, szczególnie zima, całkiem konkretnie rdzewieć nawet przez noc? Hamulce mogą trochę piszczeć jak są nowe klocki, potem nie powinny.

Remi73
Posty: 8
Rejestracja: 04 kwie 2018, 19:26

Re: Hałasujące hamulce

Post autor: Remi73 »

c#Hunter pisze: 08 sty 2019, 8:45 Tzn zakładam, że to nie jest twoje pierwsze auto i wiesz że to normalne że tarcze potrafią, szczególnie zima, całkiem konkretnie rdzewieć nawet przez noc? Hamulce mogą trochę piszczeć jak są nowe klocki, potem nie powinny.
W życiu "przerobiłem" kilkanaście aut różnych klas (zawsze od nowości), ale z takim problemem spotykam się po raz pierwszy. Jest to o tyle słabe, że jadąc praktycznie nowym autem po dłuższym postoju hałas z układu hamulcowego jest taki jakbym jechał kilkunastoletnim autem z zajechanymi klockami! Co do uwagi nt nowych klocków zgoda, muszą się ułożyć i dotrzeć. Niestety ten problem nie dotyczy również samych klocków, bo tak jak napisałem wcześniej po przejechaniu kilku/kilkunastu km hałas zanika. Pewnie pozostaje serwis.

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Hałasujące hamulce

Post autor: Kraq »

Po kilku dniach postoju samochodu (nawet w lecie) na tarczach hamulcowych pojawia się rdzawy nalot i zanim klocki przeczyszczą tarcze, to koła mogą trochę piszczeć. Ale nie trwa to raczej przez kilkanaście kilometrów.

mans
Posty: 544
Rejestracja: 26 lis 2017, 13:19
Lokalizacja: Europa
Samochód: VW Tiguan FL 1.5 TSI DSG7

Re: Hałasujące hamulce

Post autor: mans »

Remi73 pisze: 07 sty 2019, 22:46 Witam,
Przejechałem już Karoq-iem ponad 23.000km, ale dopiero niedawno (końcówka jesieni, początek zimy) zauważyłem denerwujący problem: po kilkunastogodzinnym postoju (noc, weekend) po ruszeniu hamulce zaczynają wydawać niepokojące dźwięki: piski, zgrzyty, "szuranie",
Zjawisko jest dość powszechne i występuje szczególnie w okresie jesienno-zimowym przy dużej wilgotności.
Jest to całkiem normalny objaw po dłuższym postoju i występuje w każdym aucie niezależnie od marki.
Na tarczach zbiera się rdzawy nalot, który musi się zetrzeć przy hamowaniu także nie ma się czym przejmować ;)
Ja zawsze po dłuższym postoju, jadąc np. 50km/h naciskam kilka razy mocniej pedał hamulca
i problem znika niemal natychmiast :)

Remi73
Posty: 8
Rejestracja: 04 kwie 2018, 19:26

Re: Hałasujące hamulce

Post autor: Remi73 »

Chyba znalazłem powód takiego dziwnego hałasu wydobywającego się z układu hamulcowego...felgi w Karoq-u w wersji Style są "bardzo oszczędne" tj ramiona są stosunkowo wąskie i tarcze hamulcowe są prawie całkowicie odsłonięte i po deszczowej nocy praktycznie całe były pokryte rdzawym nalotem! Moje wcześniejsze auta miały felgi aluminiowe bardziej zabudowane.

MichalO
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2018, 18:02
Samochód: Skoda Karoq 1.5TSI manual

Re: Hałasujące hamulce

Post autor: MichalO »

Ja mam ta samą przypadłość, ale u mnie (przynajmniej takie mam wrażenie) hałasuje automatyczny hamulec ręczny Tak jak by nie puszczał od razu, tylko ciut dłuższą chwilę niż normalnie trzymał.
Teoria o dużej powierzchni zmaczanej tarczy jest trochę wątpliwa, ja mam wersję Ambition gdzie felgi są zarówno mniejsze jak i bardziej obudowane.

Darek
Posty: 131
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:46

Re: Hałasujące hamulce

Post autor: Darek »

Mam takie samo wrażenie jak MichalO. Karoq w wersji Style podczas cofania buczy jak tonący Titanic. Właśnie przy lekkim wciskaniu hamulca. Być może jeszcze klocki i tarcze się nie ułożyły, bo przejechałem około 800 km.

Była kiedyś akcja serwisowa na piszczące klocki w Superb.

gborek
Posty: 9
Rejestracja: 14 sty 2019, 10:52
Samochód: Karoq TSI 1.5 FWD AUTOMAT

Re: Hałasujące hamulce

Post autor: gborek »

Ja mam to samo co Darek, problem tylko przy cofaniu. Zastanawialem się czy jechać z tym do ASO. Mam rozumieć że to normalne?

ODPOWIEDZ