Obniżanie lusterka pasażera przy cofaniu

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
Darek
Posty: 131
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:46

Obniżanie lusterka pasażera przy cofaniu

Post autor: Darek »

Mam problem z funkcją obniżana lusterka pasażera przy cofaniu. Auto z funkcją pamięci ustawień, fotela/lusterek ale bez zapamiętywania profili jazdy. Przekopałem fora angielskie i okazuje się, że jest to znany problem w Octavii, Superb'ach i Kodiaq'ach.

1. W ustawieniach siedzeń włączona jest funkcja zapisania położenia dla kluczyka aktywnego.
2. Zgodnie z instrukcją zapamiętałem ustawienia fotela i lusterek do jazdy do przodu.
3. Zgodnie z instrukcją ustawiłem położenie obniżonego lusterka podczas cofania.

Ustawiam pokrętło lusterek na R i przy cofaniu lusterko obniża się. Po ruszeniu do przodu lusterko nie wraca do standardowego położenia po przekroczeniu prędkości 15 km/h.

Jedyną możliwością powrotu lusterka jest przełączenie pokrętła na inną pozycję niż R albo naciśnięcie na fotelu przycisku pamięci, pod którym zapisałem ustawienia.

Ciekawostka jest taka, że raz mi to zadziałało. Funkcję sprawdziłem z czystej ciekawości po tym, jak doradca serwisowy opowiedział mi historyjkę o Kodiaq'u, w którym walczą z tą samą przypadłością. Klientowi kilka dni działało, po czym przestało. Wymienili już lusterko i soft, ale bez rezultatu. Teraz pod lupę idzie sterownik fotela.

Działa u Was ta funkcja bez problemu?
Ostatnio zmieniony 24 sty 2019, 23:12 przez Darek, łącznie zmieniany 1 raz.



Sponsor

Obniżanie lusterka pasażera przy cofaniu

Sponsor


Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Obniżanie lusterka pasażera przy cofaniu

Post autor: Kraq »

Obniżanie lusterka działa po przestawieniu przełącznika w pozycję R i włączeniu biegu wstecznego.
[Sprostowanie]
Lusterko wraca do normalnej pozycji:
1) po przestawieniu przełącznika lusterek do pozycji 0,
lub
2) pozostawiając przełącznik w pozycji R i rozpoczęciu jazdy do przodu po przekroczeniu określonej prędkości,
lub
3) po wyłączeniu silnika.
Tak działa to u mnie. (Kluczyk aktywny nie jest zaznaczony w opcjach).
Ostatnio zmieniony 26 sty 2019, 22:49 przez Kraq, łącznie zmieniany 1 raz.

Darek
Posty: 131
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:46

Re: Obniżanie lusterka pasażera przy cofaniu

Post autor: Darek »

U mnie właśnie lusterko nie wraca jeżeli zostawię w pozycji R. Jak zahaczyłem opcję kluczyka aktywnego, to oba lusterka zgubiły ustawienia. Zakodowałem więc ponownie do jazdy w przód i tył. Wtedy jedyny raz poprawnie zadziałał powrót do jazdy do przodu po przekroczeniu 15 km/h.

Spróbuję jeszcze przed zakodowaniem do cofania nacisnąć przycisk pamięci w fotelu. Taka podpowiedź pojawiła się na angielskim forum Superb. Instrukcja do Karoq'a o tym milczy. I jeszcze spróbuję zakodować przyciskiem na pilocie, bo taka opcja też jest.

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Obniżanie lusterka pasażera przy cofaniu

Post autor: Kraq »

Zamieściłem sprostowanie.

Darek
Posty: 131
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:46

Re: Obniżanie lusterka pasażera przy cofaniu

Post autor: Darek »

Zakodowałem ponownie. Tym razem zapamiętując ustawienie obniżone do cofania - przełączyłem dźwignię biegów z R na D/S i ruszyłem. Poprzednio po zakodowaniu ustawiałem na P.

Miałem chwilę czasu, więc kilkakrotnie zatrzymywałem się, włączałem wsteczny i ruszałem. Działało poprawnie do chwili wyłączenia silnika. Po przekroczeniu prędkości 15 km/h lusterko pasażera podnosiło się. Po kilkugodzinnym postoju nie podniosło się po cofaniu. Musiałem podnieść lusterko przyciskiem z fotela. Czyli opcja nr 2 podana przez Kraq'a już u mnie nie działa.

Doczytałem jeszcze na forum VW, że ktoś po zakodowaniu do jazdy wstecz przestawił pokrętło z R na 0. Kraq, który masz rok modelowy? U mnie jest MY2019. W Kodiaq'u, którego przypadek nakłonił mnie do sprawdzenia funkcji wgrywany był jakiś nowy soft. Może ten nowy soft jest właśnie skopany?

Przetestuję jeszcze różne metody kodowania, chociaż ta z instrukcji wydaje się być jedyną słuszną. Sprawdzę przy okazji, czy zapamiętuje mi ustawienia fotela. To ten sam sterownik.

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Obniżanie lusterka pasażera przy cofaniu

Post autor: Kraq »

RM2018. Skrzynia manualna.
Instrukcja obsługi strona. 85-86. Jak nie działa to do ASO.

Darek
Posty: 131
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:46

Re: Obniżanie lusterka pasażera przy cofaniu

Post autor: Darek »

ASO już dłubie w Kodiaq'u i na razie bezskutecznie. Próbuję ogarnąć sam. Jeszcze sprawdzę czy przy aktywnym kluczyku nie trzeba najpierw otworzyć nim auta. Tak jest napisane w instrukcji, a ja otwierałem z klamki. W razie czego mam jeszcze prawie 4 lata gwarancji.

MarcinG
Posty: 46
Rejestracja: 13 lut 2019, 18:35
Samochód: Karoq 1.5 TSI DSG 4x4

Re: Kodowanie, aktywacja nowych funkcji.

Post autor: MarcinG »

Lucien pisze: 27 kwie 2018, 21:07 Dziś jako pierwszy skorzystałem z propozycji Eldara. Szybko i sprawnie zostało uruchomione:
- personalizacja,
- sygnał trzecim światłem stop przy zamykaniu i otwieraniu auta,
- informacja o ilości paliwa do zatankowania,
- obniżanie prawego lusterka na wstecznym (na razie nie mogę potwierdzić czy działa),
- aktywacja testu wskazówek po włączeniu zapłonu.

Polecam!
Lucien, czy działa Ci obniżanie lusterka i czy masz elektrycznie sterowane fotele?

Awatar użytkownika
Eldar
Posty: 38
Rejestracja: 28 mar 2018, 8:43

Re: Kodowanie, aktywacja nowych funkcji.

Post autor: Eldar »

O ile pamiętam to nie do końca działało to obniżanie lusterka.

c#Hunter
Posty: 510
Rejestracja: 14 wrz 2018, 12:24
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Karoq Style 1.5TSI

Re: Kodowanie, aktywacja nowych funkcji.

Post autor: c#Hunter »

Eldar pisze: 10 maja 2019, 12:34 O ile pamiętam to nie do końca działało to obniżanie lusterka.
Podobno działa w my18 a w my19 nie bo lusterko nie wraca na miejsce. Tzn w my19 musi być elektrycznie sterowany fotel by to działało.

ODPOWIEDZ