1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
pucio pucio
Posty: 11
Rejestracja: 18 gru 2018, 16:16
Samochód: Skoda Karoq 1.6 TDI

1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Post autor: pucio pucio »

Witam, mam Karoqa 1.6 TDI manual, przejechane 10 tys km.
Dzisiaj rano zapaliła mi się kontrolka informująca o braku płynu chłodniczego, zbiornik był pusty, zero płynu. Wcześniej nie miałem sygnałów o tym, aby silnik się przegrzewał. Nie znalazłem żadnej plamy stwierdzającej wyciek. Odsatawiłem samochód do serwisu, gdzie nie znaleźli przyczyny problemu. Badali układ wtłaczając płyn pod ciśnieniem. Nie stwierdzili nieszczelności. Dolali płynu i przejechali 40 km, stwierdzając, że wszystko jest ok. Mam mieszane uczucia, ponieważ autoryzowany serwis nie potrafił powiedzieć lub nie chciał powiedzieć co stało się z płynem chłodniczym. Miał ktoś podobny problem? Sprawdziłem korek oleju, jest czysty.



Sponsor

1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Sponsor


c#Hunter
Posty: 509
Rejestracja: 14 wrz 2018, 12:24
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Karoq Style 1.5TSI

Re: 1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Post autor: c#Hunter »

pucio pucio pisze: 06 sie 2019, 21:52 Witam, mam Karoqa 1.6 TDI manual, przejechane 10 tys km.
Dzisiaj rano zapaliła mi się kontrolka informująca o braku płynu chłodniczego, zbiornik był pusty, zero płynu. Wcześniej nie miałem sygnałów o tym, aby silnik się przegrzewał. Nie znalazłem żadnej plamy stwierdzającej wyciek. Odsatawiłem samochód do serwisu, gdzie nie znaleźli przyczyny problemu. Badali układ wtłaczając płyn pod ciśnieniem. Nie stwierdzili nieszczelności. Dolali płynu i przejechali 40 km, stwierdzając, że wszystko jest ok. Mam mieszane uczucia, ponieważ autoryzowany serwis nie potrafił powiedzieć lub nie chciał powiedzieć co stało się z płynem chłodniczym. Miał ktoś podobny problem? Sprawdziłem korek oleju, jest czysty.
W sensie nie było płynu w zbiorniczku wyrównawczym czy zero płynu w układzie? Jak masz nieszczelna uszczelkę na głowicy to płyn będzie się dostawał do silnika. Na korku od wlewu oleju masło. Patrzyłeś?

Niezłe jaja pozostaje Ci obserwować na bieżąco.

pucio pucio
Posty: 11
Rejestracja: 18 gru 2018, 16:16
Samochód: Skoda Karoq 1.6 TDI

Re: 1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Post autor: pucio pucio »

Brak płynu w zbiorniczku. Korek jest czysty.

qwerty4u
Posty: 3
Rejestracja: 27 wrz 2019, 21:40
Samochód: Skoda Karoq 1.6 TDI Ambition

Re: 1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Post autor: qwerty4u »

W 1.6 TDI jest dogrzewacz (tzw. webasto). Może się odpowietrzyło i stąd ten nagły brak płynu.

Freestyler
Posty: 22
Rejestracja: 26 wrz 2018, 20:58
Samochód: Skoda, Karoq 1,6 TDI

Re: 1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Post autor: Freestyler »

Ja miałem taką samą sytuację przy około 12tys km. U mnie jak sam stwierdziłem niedokrecony był korek - widocznie płyn odparowywal po trochu cały czas. Po uzupełnieniu i zakręceniu korka do momentu zatrzasku po przejechaniu 1,5tys nie stwierdziłem ubytku.

pucio pucio
Posty: 11
Rejestracja: 18 gru 2018, 16:16
Samochód: Skoda Karoq 1.6 TDI

Re: 1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Post autor: pucio pucio »

Samochód był drugi raz w serwisie, po przejechaniu 5 tys. km ubyło ok 300 ml - od miarki MAX do MIN.
Płyn ubywał systematycznie wraz z przejechanymi kilometrami (lub upływem czasu).
Ponownie sprawdzili układ i stwierdzili, że jest szczelny. Dostałem też informację, że do 30 tys km może łyknąć nawet 1L płynu.
Czy ktoś jeszcze boryka się z tym problemem?

ArKos
Posty: 260
Rejestracja: 29 lis 2019, 14:56
Lokalizacja: śląsk
Samochód: Karoq Sportline 1,5 TSI

Re: 1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Post autor: ArKos »

Auto nie może "łyknąć" płynu. Odpowietrzenie się układu chłodzenia to może 0,3-0,5l płynu ubyć ze zbiorniczka, ale nie takie ilości. Moim zdaniem musi gdzieś uciekać, a skoro nie ma wycieku, to zaobserwuj, co wydobywa się z tylnego tłumika i jak pachnie.
Diesle mają chłodniczkę EGR, która ma za zadanie wystudzić spaliny przed podaniem ich do kolektora ssącego. Jeśli jest nieszczelna (sama chłodniczka lub uszczelnienia) to może się tak zdarzyć, że poleci w dolot i przepali albo bezpośrednio w wydech. Spaliny powinny wtedy mieć lekko słodkawy zapach i auto powinno mieć tendencje do generowania białawego dymu.
Tłumaczenie ASO jest oderwane od rzeczywistości moim zdaniem.

Zbyszek1972
Posty: 118
Rejestracja: 09 paź 2019, 20:10
Samochód: Karoq 1.0 TSI STYLE pakiet comfort

Re: 1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Post autor: Zbyszek1972 »

Według mnie to bzdura. Nie ma prawa ubywać płyn chłodzący w sprawnym układzie. Szukaj innego serwisu który poważnie podejdzie do tematu. Miałem parę auto i jak ubywał mi płyn to zawsze było to spowodowane jakąś usterką. Najczęściej pęknięty kruciec chłodnicy, dziurawa chłodnica, nieszczelna nagrzewnica, przewód gumowy. Po usunięciu usterki zawsze poziom płynu chłodzącego był na tym samym poziomie i to nie ważne czy temperatura na zewnątrz wynosiła +30 czy -30.

pucio pucio
Posty: 11
Rejestracja: 18 gru 2018, 16:16
Samochód: Skoda Karoq 1.6 TDI

Re: 1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Post autor: pucio pucio »

Kontroluję cały czas poziom płynu i stwierdzam, że po ostatniej wizycie w ASO i zrobieniu dolewki problem ustąpił.
Od ok 4 tys. km stan płynu się nie zmienił i wskazuje MAX. Mój przebieg to 28 tys. km.

ArKos
Posty: 260
Rejestracja: 29 lis 2019, 14:56
Lokalizacja: śląsk
Samochód: Karoq Sportline 1,5 TSI

Re: 1.6 TDI - brak płynu chłodniczego

Post autor: ArKos »

Czyli nie był do końca odpowietrzony.

ODPOWIEDZ