Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
Bodzio
Posty: 30
Rejestracja: 04 lut 2020, 7:18
Samochód: Skoda Karoq 2,0 tdi 4x4

Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: Bodzio »

Witam.
Wczoraj sprawdzając poziom oleju zauważyłem że w zbiorniczku wyrównawczym poziom płynu to połowa między Max/Min. Może ktoś także coś takiego zauważył w swoim Karoqu - 2,0 Tdi 150 KM przebieg 12 tys km zakupiony w 6 Listopada. Miałem kiedyś w innych samochodach podobne objawy i kończyły się wymianą uszczelek pod głowicą , fakt były to używane wózki z dużymi przebiegami . Teraz jest ciepło , jeszcze miesiąc temu przy paru stopniach poziom był MAX...
Pozdrawiam
Bodzio



Sponsor

Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Sponsor


Zbyszek1972
Posty: 118
Rejestracja: 09 paź 2019, 20:10
Samochód: Karoq 1.0 TSI STYLE pakiet comfort

Re: Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: Zbyszek1972 »

Jeżeli układ szczelny to nie ma prawa ubywać płyn chłodzący. Być może wcześniej układ był zapowietrzony i z czasem się odpowietrzył dlatego spadł poziom. Na razie bym obserwował i jeżeli zejdzie do minimum to podjedź do ASO niech sprawdzą.

Bodzio
Posty: 30
Rejestracja: 04 lut 2020, 7:18
Samochód: Skoda Karoq 2,0 tdi 4x4

Re: Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: Bodzio »

Dziękuje Zbyszku ! Mam teraz sporo jazdy - 100 - 160 km dziennie z dużymi prędkościami na S8 i może faktycznie odpowietrzył się i poziom spadł.....

Rafiner
Posty: 54
Rejestracja: 21 wrz 2018, 22:44
Samochód: Kiedyś Fabia2, teraz Ateca 1.5tdi DSG

Re: Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: Rafiner »

Ja w poprzednim aucie miałem tak samo. Po ok pół roku spadł poziom i tak zostało 7 lat. Po 7 latach wymieniłem rozrząd z płynem na nowy. Do dzisiaj nie dolewam. Poczekaj spokojnie.

Bodzio
Posty: 30
Rejestracja: 04 lut 2020, 7:18
Samochód: Skoda Karoq 2,0 tdi 4x4

Re: Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: Bodzio »

Dziękuję Rafiner ! Po gwarancji - za 1,5 roku - zmienię płyn ( jak nie będzie ubywać ) i może na 5 lat będę miał spokój......

Pyro
Posty: 39
Rejestracja: 19 kwie 2020, 8:08
Samochód: Kodiaq 2.0TDI Karoq 1.5TSI

Re: Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: Pyro »

Zbyszek1972 pisze: 07 cze 2020, 21:00 Jeżeli układ szczelny to nie ma prawa ubywać płyn chłodzący. Być może wcześniej układ był zapowietrzony i z czasem się odpowietrzył dlatego spadł poziom. Na razie bym obserwował i jeżeli zejdzie do minimum to podjedź do ASO niech sprawdzą.
Nie prawda.

r0wl3n
Posty: 93
Rejestracja: 09 gru 2019, 13:59
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: Skoda Karoq Style 1.5 TSI DSG

Re: Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: r0wl3n »

Pyro pisze: 09 cze 2020, 20:50
Zbyszek1972 pisze: 07 cze 2020, 21:00 Jeżeli układ szczelny to nie ma prawa ubywać płyn chłodzący. Być może wcześniej układ był zapowietrzony i z czasem się odpowietrzył dlatego spadł poziom. Na razie bym obserwował i jeżeli zejdzie do minimum to podjedź do ASO niech sprawdzą.
Nie prawda.
Mocno merytoryczna wypowiedź :roll:

ArKos
Posty: 260
Rejestracja: 29 lis 2019, 14:56
Lokalizacja: śląsk
Samochód: Karoq Sportline 1,5 TSI

Re: Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: ArKos »

Nieprawda, bo faktycznie może samoistnie obniżać się poziom płynu. Płyn chłodniczy zawiera pochodne glikolu, czyli alkoholu, który jest w stanie samoistnie odparowywać. Pamiętać należy, że układ nie jest szczelny w 100%, bo w korku są zaworki. Dzięki nim utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie w układzie, mające na celu podniesienie temperatury wrzenia, ale i zabezpieczenie układu przed nadmiernym ciśnieniem - wtedy zaworek upuszcza płyn lub opary. Stąd możliwe ubytki. Tyle tylko, że to nie mogą być wartości rzędu 0,1l na kilkaset kilometrów. Bardziej to rząd 0,2-0,3l na 15.000km.
Tak samo jest w układach klimatyzacji. Czynnik chłodzący samoistnie się degraduje, a co za tym idzie, na w pełni szczelnym układzie robi się pusto po kilku latach użytkowania klimy.

r0wl3n
Posty: 93
Rejestracja: 09 gru 2019, 13:59
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: Skoda Karoq Style 1.5 TSI DSG

Re: Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: r0wl3n »

ArKos pisze: 10 cze 2020, 18:03 Nieprawda, bo faktycznie może samoistnie obniżać się poziom płynu. Płyn chłodniczy zawiera pochodne glikolu, czyli alkoholu, który jest w stanie samoistnie odparowywać. Pamiętać należy, że układ nie jest szczelny w 100%, bo w korku są zaworki. Dzięki nim utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie w układzie, mające na celu podniesienie temperatury wrzenia, ale i zabezpieczenie układu przed nadmiernym ciśnieniem - wtedy zaworek upuszcza płyn lub opary. Stąd możliwe ubytki. Tyle tylko, że to nie mogą być wartości rzędu 0,1l na kilkaset kilometrów. Bardziej to rząd 0,2-0,3l na 15.000km.
Tak samo jest w układach klimatyzacji. Czynnik chłodzący samoistnie się degraduje, a co za tym idzie, na w pełni szczelnym układzie robi się pusto po kilku latach użytkowania klimy.
I to jest merytoryczna wypowiedz, dzięki za info :D

Zbyszek1972
Posty: 118
Rejestracja: 09 paź 2019, 20:10
Samochód: Karoq 1.0 TSI STYLE pakiet comfort

Re: Ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: Zbyszek1972 »

Nie mogę się zgodzić bo miałem różne auta i nigdy nie doszło w nich do samoistnego, widocznego ubytku płynu chłodzącego. Być może wpływ na to miała wymiana płynu co trzy lata. Dodam że jeździłem sporo lat w trudnych górzystych terenach do tego duże upały a płyn zawsze w zbiorniczku utrzymywał poziom książkowy :))

ODPOWIEDZ