Upgrade standardowego systemu audio

Nagłośnienie, nawigacja, komunikacja między kierowcami
Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Upgrade standardowego systemu audio

Post autor: Kraq »

Czy ktoś wie, jakie głośniki woofer siedzą w drzwiach Karoqa - czy są to 165mm - zarówno z przodu jaki i z tyłu?
Jaką impedancję mają standardowe woofery? Gdzieś znalazłem, że z przodu mają 4 ohm, a z tyłu 2 ohm.
Jaką moc ma radio Bolero - 4 x 20W?
Czy tweetery są podłączone na zwrotnicach czy bez?



Sponsor

Upgrade standardowego systemu audio

Sponsor


Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Upgrade standardowego systemu audio

Post autor: Kraq »

A teraz do rzeczy, znalazłem ciekawe rozwiązanie, które można zastosować do poprawy dźwięku standardowego systemu audio. Wzmacniacz micro plug&play, który wpinamy między radio a instalację oparty na wtykach iso. Podobno czyni cuda nawet na fabrycznych głośnikach.
Wzmacniacz firmy Mac Audio Micro Fit 4.0 (4-kanały). Kosztuje to 600 złotych.
https://www.mac-audio.de/en/products/ca ... ro-fit-4.0
Zaletą są jego wymiary: 177 x 39 x 124 mm. Ciekawe czy udałoby się to wsadzić za radio. W ostateczności można wykorzystać na montaż otwierany schowek pod szybą przednią.
Można do tego dokupić 4 woofery 165mm np. firmy Audison (AP 6.5). I mamy super dźwięk za ok 1000 zł.
Taki zestaw zagra na pewno lepiej niż systemowy Canton.

Darek
Posty: 131
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:46

Re: Upgrade standardowego systemu audio

Post autor: Darek »

Czy na pewno zagra lepiej, to bym polemizował. Zagra głośniej niż standardowy zestaw audio.

Sposób podłączenia tego zestawu daje duże prawdopodobieństwo powstania zniekształceń ze względu na przesterowanie wejść audio. No i standardowo brak tu subwoofera, który w Cantonie poszerza jednak obraz dźwięku.

Dodając do tego wzmacniacz z subwoofęrem zapewne przekroczymy cenę Canton-a.

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Upgrade standardowego systemu audio

Post autor: Kraq »

Darek pisze: 30 sie 2018, 8:44 Czy na pewno zagra lepiej, to bym polemizował.
System Cantona oparty jest na chińskich głośnikach (to nie są głośniki marki Canton) i plastikowym subwooferze. Zatem gdy założymy markowe głośniki + dobrej klasy wzmacniacz + proste wyciszenie matami drzwi za głośnikami, to taki zestaw zagra na pewno lepiej. Z tego co czytałem, głośniki Audisona AP z serii Prima nawet bez subwoofera, dostarczają solidną porcję basu.
Mówimy oczywiście o upgradzie "ekonomicznym" do typowego odsłuchu.

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Upgrade standardowego systemu audio

Post autor: Kraq »

Tu masz przykład
https://allegro.pl/skoda-superb-iii-nag ... ml#thumb/5
Głośniki są chyba takie same jak w standardzie (!) z logo Skody. Na jednym jest nazwa "Sonavox" Made in China.
Jeśli system kosztuje w opcji 1600 złotych, to rzeczywisty koszt dla producenta to zapewne mniej niż połowa tej ceny. Czyli szału nie ma.

Darek
Posty: 131
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:46

Re: Upgrade standardowego systemu audio

Post autor: Darek »

Bez porównania "nausznie" trudno ocenić co lepsze. Jeździłem testowym autem z Cantonem i za pierwszym razem było super. Potem ktoś go poprzestawiał i było do bani, ale już nie chciało mi się go ustawiać.

W Fabii 1 mam fabryczne radio Skoda MS202 robione przez Blaupunkta. Gra super na fabrycznej instalacji. W Fabii 2 dostałem za free radio Sony i co bym nie ustawił na korektorze, to raczej lipa. Kolega zamienił BMW X-5 na X-6 i twierdzi, że w starym aucie grało lepiej. Czyli generalnie loteria.

Osobiście wziąłem z Cantonem. Za dwa miesiące powiem coś więcej. I tak ewentualne wrażenia są subiektywne, bo każdy ma inne gusta muzyczne.

Co do głośników, to nie bardzo chce mi się wierzyć, że Canton będąc producentem stosuje jakieś inne. W Karoq'u montowany jest inny typ głośnika, niż ten z podanego wyżej serwisu aukcyjnego. Ma oznaczenie 3V0 035 411 A/G/D. Nie wiemy, czy na aukcji nie jest sprzedawany jakiś składak z kilku rozbitków. Pewnie póki ktoś nie rozkręci drzwi, to nie sprawdzimy.

Subwoofer raczej inny niż plastikowy nie może być. Drewno odpada, bo kto by to wystrugał, żeby wlazło w koło zapasowe? Robiąc coś samodzielnie, pewnie by się dało uczepić kolumnę w bagażniku i git!

Więcej o montowanym w Skodzie systemie Canton jest na stronie producenta elektroniki, firmy Harman:

https://news.harman.com/releases/harman ... aq-6171645

Kraq
Posty: 528
Rejestracja: 19 lis 2017, 13:33

Re: Upgrade standardowego systemu audio

Post autor: Kraq »

Darek pisze: 30 sie 2018, 11:26 Co do głośników, to nie bardzo chce mi się wierzyć, że Canton będąc producentem stosuje jakieś inne. W Karoq'u montowany jest inny typ głośnika, niż ten z podanego wyżej serwisu aukcyjnego. Ma oznaczenie 3V0 035 411 A/G/D. Nie wiemy, czy na aukcji nie jest sprzedawany jakiś składak z kilku rozbitków. Pewnie póki ktoś nie rozkręci drzwi, to nie sprawdzimy.
W przypadku Cantona raczej chodzi o koncepcję systemu, a nie o sam sprzęt.
System standard Karoq (woofery):
2 x 3V0035411A (4 ohm)
2 x 3V0035411G (2 ohm)
System Canton Karoq (woofery):
2 x 3V0035411D (8 ohm)
2 x 3V0035411A (4 ohm)
Dla porównania w systemie Canton w Kodiaqu:
2 x 3V0035411D (8 ohm)
2 x 3V0035411G (2 ohm)

A co do firmy Sonavox, to włoska firma która jest dostawcą m.in. głośników wysokotonowych (klasy budżetowej) dla producentów samochodowych. Co potwierdza, że mamy do czynienia raczej z samą koncepcją systemu, bo sprzęt nie jest firmy Canton.

Darek
Posty: 131
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:46

Re: Upgrade standardowego systemu audio

Post autor: Darek »

Czyli, co by nie mówić, gra muzyka! :D

Parafrazując znane powiedzenie: rozkręcimy, zobaczymy!

Osy4
Posty: 118
Rejestracja: 29 sie 2019, 19:36
Samochód: Karoq 1.6 TDI DSG

Re: Upgrade standardowego systemu audio

Post autor: Osy4 »

Tutaj secik Focal’a z wyciszeniem i wszystkimi gratami z instrukcja

https://www.briskoda.net/forums/topic/4 ... p-upgrade/

Awatar użytkownika
Teufel
Posty: 88
Rejestracja: 11 lut 2021, 16:13
Samochód: Karoq 190KM 4x4

Re: Upgrade standardowego systemu audio

Post autor: Teufel »

Osy4 pisze: 08 mar 2020, 21:28 Tutaj secik Focal’a z wyciszeniem i wszystkimi gratami z instrukcja

https://www.briskoda.net/forums/topic/4 ... p-upgrade/
Mam doświadczenie w robieniu upgrade audio w innej marce/modelu. Zrobiłem samodzielnie, więc satysfakcja była jeszcze większa.
Pacjent to Renault Megane III. Standardowe audio nie grało wcale. Co zrobiłem?
1. Wyciszenie/oklejenie matami wszystkich drzwi
2. wymiana wszystkich wooferów + dołożenie 4x tweetery + zwrotnice (moja wersja nie miała tweeterów nawet z przodu)
3. pozostało standardowe radio.
Efekty?
Mega zmieniła się akustyka auta po wyciszeniu drzwi!!!
Głośniki były ze średniej półki ale w wyciszonych drzwiach grały lepiej niż b. dobrze.
Czego zabrakło?

Wzmacniacza!

Standardowe radio nie maiło odpowiedniej mocy, żeby odpowiednio zasilić te głośniki. Ale tego już nie będę robił, bo Meganka będzie jako drugie auto...

Kupuję właśnie Kodiaqa niestety ze standardowym audio (bez Canton) - może to lepiej, może gorzej... Pewnie za 1-2 miesiące będzie podobna przeróbka jak w Megane, tylko tu pewnie z dołożeniem wzmacniacza...😎😎😎

Jeśli ktoś już robił podobnie w Karoq, to niech podzieli się uwagami fotkami :)
Pozdrawiam,
Jacek

ODPOWIEDZ