Wifi + Carplay?

Nagłośnienie, nawigacja, komunikacja między kierowcami
aragorth
Posty: 14
Rejestracja: 22 lip 2021, 16:08
Samochód: Karoq 1.5 DSG

Wifi + Carplay?

Post autor: aragorth »

Czy może mi ktoś wyjaśnić bo nie do końca rozumiem czemu jest tak, że jak mam podłączony samochód do hotspota wifi uruchomionego w moim telefonie to rozłączony jest Carplay a jak z nim się połączę to wyłącza się połączenie z hotspotem wifi :)?



Sponsor

Wifi + Carplay?

Sponsor


M&M
Posty: 57
Rejestracja: 13 sty 2021, 12:28
Samochód: Karoq Style 1.5TSI Manual

Re: Wifi + Carplay?

Post autor: M&M »

aragorth pisze: 29 lip 2021, 0:49 Czy może mi ktoś wyjaśnić bo nie do końca rozumiem czemu jest tak, że jak mam podłączony samochód do hotspota wifi uruchomionego w moim telefonie to rozłączony jest Carplay a jak z nim się połączę to wyłącza się połączenie z hotspotem wifi :)?
obie te funkcjonalności korzystają z modułów WiFi. Hot spot wifi - sprawa jasna, połączenie Carplay bezprzewodowego również korzysta z Wifi (a konkretniej czegoś w stylu wifi direct). Stąd brak możliwości korzystania z tych dwóch funkcji jednocześnie. (Musiałby telefon i samochód mieć po dwa moduły wifi, żeby takie cuda robić ;) )

To tak jakbyś chciał na swoim telefonie korzystać z sieci Wifi i jeszcze dodatkowo mieć postawionego Hotspota na telefonie - po prostu się nie da bo masz w telefonie jeden moduł wifi, który może pracować albo jako "odbiornik wifi" albo jako "nadajnik wifi" (access point). Żeby takie coś zrealizować musiałby mieć dwie karty wifi - a takich telefonów nie ma (bo i po co)

aragorth
Posty: 14
Rejestracja: 22 lip 2021, 16:08
Samochód: Karoq 1.5 DSG

Re: Wifi + Carplay?

Post autor: aragorth »

Ok kumam, brzmi wszystko logicznie :)
A czy jak podłącze telefon kablem lightning-usb-c do samochodu to wtedy bede mogl sie polaczyc carplayem przez ten kabel i uzywac hotspota do wifi ?

M&M
Posty: 57
Rejestracja: 13 sty 2021, 12:28
Samochód: Karoq Style 1.5TSI Manual

Re: Wifi + Carplay?

Post autor: M&M »

Nie wiem, zrób test to się przekonasz :)

Aczkolwiek nie wiem, jaki jest sens takiego rozwiązania. Bo jeżeli posiadasz Karoq'a z nowym amundsenem/columbusem z kartą e-sim, to wszystkie usługi online infotainments masz realizowane przez kartę e-sim zabudowaną w samochodzie. Zatem z punktu widzenia usług wymagających internetu, dostępnych w systemie samochodu, nie potrzebuje on udostępniania mu sieci Wifi.
Chyba, że zamysłem jest zarówno korzystanie z CarPlay oraz udostępnianie internetu (hotspot) z telefonu dla innych urządzeń znajdujących się w samochodzie. W tym przypadku, nie wiem jak jest z CarPlay, bo mam doświadczenia tylko z Android Auto, ale zakładam, że powinno być analogicznie. Otóż, w moim przypadku, gdy podłącze telefon z Android Auto do samochodu przez kabel USB, to mogę jednocześnie korzystać z Android Auto w samochodzie oraz udostępniać internet (hotspot) z telefonu dla innych urządzeń.

Notabene, można sobie przez aplikację sklep w Karoq'u, kupić pakiety internetu do ogólnego wykorzystania i stworzenia z samochodu punktu dostępowego do normalnego pełnowartościowego internetu (rozgłaszanego przez hot spot wifi samochodu). ale to już raczej sztuka dla sztuki, bo raczej w dzisiejszych czasach każdy w swoim telefonie lub innym urządzeniu ma dostęp do internetu (3G/4G/5G). Zatem takie rozwiązanie miałoby sens gdyby korzystać w samochodzie z komputera lub tabletu nie wyposażonego w modem (3G/4G/5G). ale mimo wszystko chyba i tak łatwiej na telefonie postawić hotspota dla tych urządzeń niż angażować do tego samochód i dodatkowe wydatki na pakiety internetu.

aragorth
Posty: 14
Rejestracja: 22 lip 2021, 16:08
Samochód: Karoq 1.5 DSG

Re: Wifi + Carplay?

Post autor: aragorth »

Ok, ale te usługi poprzez e-sim to działają bez potrzeby wykupowania tego dodatkowego pakietu danych?

głównie chodzi mi o to, żeby móc używać carplay i jednocześnie słuchać w samochodzie radia internetowego. Radio internetowe w samochodzie nie działa mi jeśli nie mam podłączonego samochodu do hotspota wifi w moim telefonie. Z tego wysnułem wniosek, że samochód sam w sobie nie ma poprzez to e-sim podłączenia do netu, ale może się mylę bo dopiero kilka dni temu odebrałem swój samochód i po prostu testuje jak to wszystko działa. Być może jest tak, że jak się ma podłączony carplay to po prostu radio internetowe nie działa i tyle.

M&M
Posty: 57
Rejestracja: 13 sty 2021, 12:28
Samochód: Karoq Style 1.5TSI Manual

Re: Wifi + Carplay?

Post autor: M&M »

Niestety nie mam doświadczeń z radiem internetowym. e-sim jest wykorzystywany do emergency call oraz usług online infotainments, pewnie radio internetowe nie mieści się w tym zakresie.

ODPOWIEDZ