Myjnia ręczna czy automatyczna?

Czyli jak dbać o nasze samochody
elektrod
Posty: 157
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:15

Myjnia ręczna czy automatyczna?

Post autor: elektrod »

Jak w temacie, a może myjnia bezdotykowa z myjką ciśnieniową, a może szlauch z wodą i gąbka pod domem - jaki sposób mycia preferujecie i polecacie? Pogodę jaką mamy, każdy widzi, wymaga częstego mycia, szczególnie kolory ciemne. Dzisiaj przyglądałem się półrocznemu autu znajomego (czarny metalik), który często jeździ na myjnie automatyczną i pod słońce widać już mikrorysy. Na myjniach bezdotykowych boję się o chemikalia, które słyszałem, że źle wpływają na chromy i nie wiem czy myjka ciśnieniowa też nie zmatowi lakieru. Zostaje mi chyba myjnia ręczna.



Sponsor

Myjnia ręczna czy automatyczna?

Sponsor


bartic
Posty: 135
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:55
Samochód: Skoda Karoq 1.5 tsi (manual)

Re: Myjnia ręczna czy automatyczna?

Post autor: bartic »

Jeśli chcesz mieć lakier w dobrej kondycji, to tylko przydomowe rękodzieło. Dobre kosmetyki i własna praca. Po myjni automatycznej od razu masz mikrorysy, im częściej, tym więcej, a na ręcznych też się specjalnie nie przejmują.

mans
Posty: 544
Rejestracja: 26 lis 2017, 13:19
Lokalizacja: Europa
Samochód: VW Tiguan FL 1.5 TSI DSG7

Re: Myjnia ręczna czy automatyczna?

Post autor: mans »

Jeżeli chcemy mieć lakier w dobrej kondycji to po pierwsze omijajmy wszelakie myjnie automatyczne szerokim łukiem a po drugie raz na 3 miesiące używajmy dobrych środków do jego ochrony.
I nie mam na myśli tak modnego i drogiego dzisiaj Car Detailingu ale stosowanie zwykłych wosków ochronnych do lakieru.
Ja tak robię od wielu lat i zawsze przy sprzedaży ludzie pieją z zachwytu, że auto wygląda jak nowe :shock:
Mycia pod domem nie polecam z racji tego, że cała chemia leci do instalacji bużowej a za to w naszym wspaniałym kraju jest niestety mandacik także uwaga na wrednych sąsiadów i straż miejską :x
Zwykłe myjnie ręczne te samoobsługowe są na tyle tanie ,że każdy może z nich skorzystać.Dodatkowo posiadają możliwość opłukania auta na koniec tzw. wodą zmineralizowaną, która nie pozostawia smug w przeciwieństwie do wody z węża w ogródku ,która jest bardzo twarda i często z kamieniem.
Myjnie bezdotykowe z kolei powodują na dłuższą metę zmatowienia lakieru z uwagi na bardzo silne detergenty stosowane w preparatach tam dostępnych a wiadomo dzisiejsze lakiery są w pełni ekologiczne czyli akrylowe ;)

elektrod
Posty: 157
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:15

Re: Myjnia ręczna czy automatyczna?

Post autor: elektrod »

Właśnie myślałem o wosku, bo powłoka ceramiczna trochę droga. Sam nakładasz, czy oddajesz do warsztatu? Jak po woskowaniu wygląda utrzymanie czystości? Czy same spłukanie woda raz na jakiś czas wystarczy?

bartic
Posty: 135
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:55
Samochód: Skoda Karoq 1.5 tsi (manual)

Re: Myjnia ręczna czy automatyczna?

Post autor: bartic »

zmineralizowaną
... raczej zdemineralizowaną, dawniej mówiło sie destylowana.

mans
Posty: 544
Rejestracja: 26 lis 2017, 13:19
Lokalizacja: Europa
Samochód: VW Tiguan FL 1.5 TSI DSG7

Re: Myjnia ręczna czy automatyczna?

Post autor: mans »

Dokładnie miałem na myśli wodę demineralizowaną cyt....
" Spłukanie auta wodą demineralizowaną „nabłyszczanie ”
Ten etap wiele myjni określa mianem „nabłyszczania”. Spłukując chemię, masz gwarancję, że na lakierze nie pozostaną białe plamy i zacieki "

Paweł
Posty: 15
Rejestracja: 15 sty 2022, 18:30
Lokalizacja: Kato
Samochód: Skoda Karoq Style 1.5 TSI 110 kW manual

Re: Myjnia ręczna czy automatyczna?

Post autor: Paweł »

Jak myjecie auto ręcznie ? Co stosujecie i w jakiej kolejności ? Ściereczka, płyn, kolejność mycia. Chętnie poczytam Waszych rad. Może polecacie jakąś stronę gdzie jest fajnie opisane jak ręcznie umyć auto.

RobertG7
Posty: 244
Rejestracja: 25 maja 2020, 16:06
Samochód: Karoq 1,6TDi Style DSG

Re: Myjnia ręczna czy automatyczna?

Post autor: RobertG7 »

spłukanie, mycie zasadnicze, spłukanie, wycieranie do sucha irchą.
Nigdy w odwrotnej kolejności!!
Jak automatyczna myjnia, to ona już sama dobierze kolejność

langolier
Posty: 223
Rejestracja: 10 lut 2023, 6:03
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Karoq 2023 1.5TSI, DSG, Style + dodatki

Re: Myjnia ręczna czy automatyczna?

Post autor: langolier »

Ja na codzień myję ręcznie klasycznym trybem ale jak chcę porządnie umyć to jadę późnym wieczorem/w nocy. Najpierw porządnie spłukuję myciem głównym (nie pianą) a potem wyjmuję swój szampon i gąbkę i myję od dachu niezbyt cisnąc, nalewając szampon na gąbkę. Od poziomu listew w dół mam drugą gąbkę (taką już "po przejściach" ale wypłukaną porządnie, która po użyciu idzie do kosza) myję tak samo dół.

ODPOWIEDZ