Czy trzeba bać się suchej skrzyni DSG?

Wszelkie dyskusje związane z zakupieniem Karoqa
zbitom
Posty: 2
Rejestracja: 16 mar 2018, 11:25

Czy trzeba bać się suchej skrzyni DSG?

Post autor: zbitom »

Cześć.
Chcę kupić samochód (typu SUV/crossover) z automatyczną skrzynią biegów za +/- 100 000 zł.
Bardzo podoba mi się Skoda Karoq 1,5 DSG, ale zrezygnowałem z powodu stosowanej tam automatycznej (tzw suchej) skrzyni biegów DSG7 model DQ200.
Max. moment jaki przenosi to 250Nm czyli pracuje na granicy swoich możliwości.
Myślałem, że może Volkswagen do T-ROCa wsadzi trwalszą (mokrą) skrzynię ale w tej wersji silnikowej również jest DQ200 czyli najsłabsza i ciesząca się najgorszą sławą.
Ja nie mam osobistych doświadczeń z DSG dlatego szukam opinii w internecie a tam nie uświadczysz dobrego o nich słowa.
VW mówi, że jest bezobsługowa i dożywotnia (?!?), niezależne serwisy proponują prosto z salonu przyjechać na dolewkę oleju bo ponoć fabrycznie jest go za mało i oczywiście wymieniać płyny co 60 tyś.
Skrzynie DSG są świetne dopóki nie zaczną się psuć co w modelu DQ200 następuje już po 120-150 tyś km (a zdarzało się duuużo wcześniej).
Koszty napraw od kilku tysięcy zł. do nawet 25 000 za nową skrzynię!!!
Na razie zrezygnowałem z zakupu Skody i biorę Suzuki Vitarę 1,6 w automacie - wiem - inny poziom wykończenia, wyposażenia, mocy, komfortu, frajdy, itp itd... ale 30 tysięcy w kieszeni i spokojna głowa.
Poczekam 3 lata na wyleczenie chorób okresu dziecięcego Karoqa, wysłucham doświadczeń i opinii jego użytkowników
i wtedy przyjrzę się Skodzie jeszcze raz.
Chyba, że jest wśród Was osoba, która ma dużą wiedzę o żywotności tej skrzyni i z czystym sercem może ją polecić...?

Życzę zadowolenia z Waszych wyborów i długoletniej bezusterkowej eksploatacji.



Sponsor

Czy trzeba bać się suchej skrzyni DSG?

Sponsor


root
Administrator
Posty: 327
Rejestracja: 30 lip 2017, 0:48
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90

Re: Karoq - kupuję/nie kupuję i dlaczego.

Post autor: root »

Ja mam tę skrzynię w Superbie. Na razie nic się nie dzieje, ale mam przejechane 38 kkm.

Co do Vitary, to w lipcu ma być facelifting, nie chcesz poczekać? Ale 1.6 ma podobno zniknąć, będą tylko silniki turbodoładowane.
Twój znajomy posiada albo zastanawia się nad zakupem Karoqa? Daj mu znać o naszym forum! :)

zbitom
Posty: 2
Rejestracja: 16 mar 2018, 11:25

Re: Karoq - kupuję/nie kupuję i dlaczego.

Post autor: zbitom »

Wiem o liftingu Vitary ale samochód potrzebuję na sierpień a z rozmów z dealerami suzuki wynika, że te samochody będą w sprzedaży dopiero we wrześniu. Mógłbym brać teraz przedliftingowe 1,4 turbo 140KM AT cena ok 95000 ale przyznaje że w porównaniu do większego, ładniejszego lepiej wykonanego i wyposażonego Karoka 1,5 DSG za ok 110tyś z dużo lepszym finansowaniem (ok 101,25% wobec 109% w Suzuki) cena jest zdecydowanie za wysoka.
I gdyby nie obawy dotyczące skrzyni i chorób wieku dziecięcego brałbym Skodę.
A ponieważ chcę automat to na przeczekanie wezmę w miarę pewne, niezawodne, oszczędne Suzuki za 78000 a do skody zrobię ponowną przymiarkę za ok 3 lata.
... choć jeszcze chodzi mi po głowie leasing niskich rat w skodzie i oddanie samochodu po trzech latach dealerowi ale jest to najdroższe rozwiązanie.

root
Administrator
Posty: 327
Rejestracja: 30 lip 2017, 0:48
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90

Re: Karoq - kupuję/nie kupuję i dlaczego.

Post autor: root »

Ewentualnie wynajem długoterminowy. Wtedy niech się psuje na potęgę ;)
Twój znajomy posiada albo zastanawia się nad zakupem Karoqa? Daj mu znać o naszym forum! :)

tborowsk
Posty: 120
Rejestracja: 24 lut 2018, 16:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karoq - kupuję/nie kupuję i dlaczego.

Post autor: tborowsk »

Wynajem mogę polecić. Moje obecne auto mam w tej formie finansowane. Zamówiony Karoq też będzie finansowany w formie wynajmu.

Wynajem w VWL jest bardzo korzystny. To moja kalkulacja:

https://ibb.co/iSP5JS

M a r c i n
Posty: 186
Rejestracja: 21 lut 2018, 13:44
Lokalizacja: Kraków
Samochód: WRX STI 04', Corolla TS 02', Scala 19'

Re: Karoq - kupuję/nie kupuję i dlaczego.

Post autor: M a r c i n »

zbitom pisze: 19 mar 2018, 9:01 Cześć.
Chcę kupić samochód (typu SUV/crossover) z automatyczną skrzynią biegów za +/- 100 000 zł.
Bardzo podoba mi się Skoda Karoq 1,5 DSG, ale zrezygnowałem z powodu stosowanej tam automatycznej (tzw suchej) skrzyni biegów DSG7 model DQ200.
Max. moment jaki przenosi to 250Nm czyli pracuje na granicy swoich możliwości.
Nie dokońca... Projektując skrzynie zakładasz tzw. współczynnik bezpieczeństwa. Jest w stanie przenieść znacznie większy moment, ale 250Nm to maksymalny bezpieczny.

Skrzynie na suchych sprzęgłach w normalnym użytkowaniu nie cierpią. Problem pojawia się gdy zakopiesz samochód, bo skrzynia przy próbie wyjeżdżania będzie non stop ślizgać sprzęgłem aby ruszyć.
Planujesz zakup samochodu?
Zapraszam poza forum 606987746
https://skodakrakow.otomoto.pl/
Dużo dostępnych!
Podkreślam!Każdy z moich postów to wyłącznie moja opinia. Nie jest to oficjalne stanowisko Skody ani salonu w którym pracuję.

Fireshop
Posty: 1
Rejestracja: 20 mar 2018, 16:27

Re: Karoq - kupuję/nie kupuję i dlaczego.

Post autor: Fireshop »

Koledzy jak tak o skrzyniach mowa, to jaka DSG jest w nowym Tiguanie ? Taka sama co Karoqu ?

matkis
Posty: 12
Rejestracja: 08 mar 2018, 11:00

Re: Karoq - kupuję/nie kupuję i dlaczego.

Post autor: matkis »

W Tiguanie 1.4 tsi jest skrzynia mokra czyli teoretycznie trwalsza. Tylko Takiego Tiguana 1.4 mozna zamowic z czasem oczekiwania ok 9msc.

yetikowski
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2018, 21:54
Samochód: Yeti 1.4 tsi dsg

Re: Karoq - kupuję/nie kupuję i dlaczego.

Post autor: yetikowski »

Zarejestrowałem się specjalnie by się wypowiedzieć.

Mam Yeti 2013 r. 1.4 TSI + DSG DQ200. Obecnie myślę o innym aucie i trafiłem na Wasze forum.

Kolega zbitom ma w 100% rację.

Po 4 latach od zakupu, miesiąc po gwarancji, usłyszałem duże ŁUP przy próbie uruchomienia silnika. Skrzynia nie dała się wprowadzić w żaden tryb.
Odholowane do ASO.
Co stwierdzono? Wybuchł akumulator ciśnienia w mechatronice. Przy okazji dowiedziałem się od pracownika ASO o akcji serwisowej jaka ma być dokonana w komputerze.
Wbiłem z ciekawości nr akcji do internetu. I wszystko się wyjaśniło, niczym w końcówce thrillera...

Akcja serwisowa, o której nie poinformowano mnie w żaden sposób, dotyczyła aktualizacji softu mechatroniki skrzyni DSG - zmniejszenia ciśnienia oleju. Zbyt wysoka wartość może prowadzić do... uszkodzenia akumulatora ciśnienia.
Dlaczego ASO nie informuje o akcji? Czy ja mam co dnia sprawdzać w necie po VIN czy może jest jakaś akcja?

W sumie: mechatronika 5.500 zł + robocizna 1.000 zł. Na początku chcieli robociznę ode mnie, a Skoda, w ramach dobrej współpracy, pokrywa 5.500 zł. Jednak po uświadomieniu im, że problem dotyczy tego, że nie poinformowali mnie o akcji, nie zapłaciłem ani złotówki.

Strach przed DQ200 pozostał. I nie będę się 2 razy pchał w to samo g...

Znajdziecie mnie na forum Yeti po tym samym nickiem.

Shadoon
Posty: 659
Rejestracja: 05 paź 2018, 22:29
Samochód: Škoda Octavia 1.4 TSI manual

Re: Karoq - kupuję/nie kupuję i dlaczego.

Post autor: Shadoon »

A gdyby to było inne DSG, z mokrym sprzęgłem to byś się skusił, czy ogólnie już DSG odpada?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ