Skoda Octavia IV

Dyskusje na temat innych modeli marki Škoda oraz koncernu VAG
JareK77
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2019, 9:39
Samochód: Karoq Sportline 2.0 TSI, DSG, 4x4

Skoda Octavia IV

Post autor: JareK77 »

Witam

Minęło już troszkę czasu od prezentacji. Pokazano polski cennik. Jest drogo, ale też wyposażenie standardowe dość bogate. Co uważacie o tym samochodzie? Rozważa ktoś przesiadkę?

Moje zdanie jest takie, że stylistycznie z zewnątrz wygląda całkiem całkiem. Chociaż i tak najbardziej podoba mi się OIII przed FL oraz oczywiście Karoq. Środek natomiast to zupełnie inna bajka. Ciesze się że Skoda zerwała z tym monotonnym i jednolitym wnętrzem jakie mają jej samochody od lat. Nie przesadzili też i nie poszli za bardzo w stronę futurystycznego wyglądu. Ciekaw jestem oświetlenia Matrix Led. Ciekaw jestem foteli z masażem. Podobno mocniejsze silniki wejdą wraz z wersją modelową 2021. Może będzie coś w granicach 190-200 KM z napędem 4x4. Jedni mówią, że w marcu, inni, że dopiero w czerwcu pojawią się na salonach.

Na chwile obecną OIV jest moim faworytem na następne autko ;)



Sponsor

Skoda Octavia IV

Sponsor


r0wl3n
Posty: 93
Rejestracja: 09 gru 2019, 13:59
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: Skoda Karoq Style 1.5 TSI DSG

Re: Skoda Octavia IV

Post autor: r0wl3n »

Ja się bardzo jaram nową octavią. Tutaj mogę potwierdzić, kolega kupił ostatnio MY19, bo nowa pojawi się dopiero w czerwcu. Ja jestem akurat zakochany w nadwoziu, wygląda bardzo elegancko, teraz już nowa octavia nie pełni roli brzydszej siostry Superb :D

Trochę też w grupie VW zaczyna się zjawisko kanibalizmu, bo to co wypuszcza Skoda (mówię tu o możliwościach wyposażenia, pakietach asystentów, bezpieczeństwa, czy teraz wizualny wygląd nowej Octavii) to stanowi mocną konkurencję dla Volkswagena, także robi się tam ciekawie. Gdyby jeszcze tylko popracowali nad Customer Service, bo nadal jest kultura firmy - masówka, masówka, sprzedaż, sprzedaż... 😅

JareK77
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2019, 9:39
Samochód: Karoq Sportline 2.0 TSI, DSG, 4x4

Re: Skoda Octavia IV

Post autor: JareK77 »

r0wl3n pisze: 07 lut 2020, 15:21 Ja się bardzo jaram nową octavią. Tutaj mogę potwierdzić, kolega kupił ostatnio MY19, bo nowa pojawi się dopiero w czerwcu. Ja jestem akurat zakochany w nadwoziu, wygląda bardzo elegancko, teraz już nowa octavia nie pełni roli brzydszej siostry Superb :D

Trochę też w grupie VW zaczyna się zjawisko kanibalizmu, bo to co wypuszcza Skoda (mówię tu o możliwościach wyposażenia, pakietach asystentów, bezpieczeństwa, czy teraz wizualny wygląd nowej Octavii) to stanowi mocną konkurencję dla Volkswagena, także robi się tam ciekawie. Gdyby jeszcze tylko popracowali nad Customer Service, bo nadal jest kultura firmy - masówka, masówka, sprzedaż, sprzedaż... 😅
Wydaje mi się, że Octavia pierwszy raz dostała wszystko to co Golf najnowszej generacji.

pawelll
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2020, 19:41
Samochód: Octavia 3 1.4 DSG

Re: Skoda Octavia IV

Post autor: pawelll »

Niestety nie jest tak różowo. Jesienią chciałem przesiąść się na O4 liftback 1.5 mHEV DSG i nie będzie to możliwe. Ten napęd pojawi się dopiero w 2021. Po wakacjach będzie tylko 1.0 mHEV DSG. W tej chwili do zamówienia są dostępne tylk o3 wersje napędów.
Jako napalony na model pojechałem do salonu w Libercu zobaczyć. Poniżej moja opinia (napisałem ją wcześniej na forum Skody):
Byłem w salonie w Libercu. Oglądałem kombi w wersji Style.

W skrócie: "przybyłem, zobaczyłem, ...nie upadłem z wrażenia"

Szczegółowiej:
1. Wnętrze
Na plus, że Skoda w końcu odeszła od siermiężnego niemieckiego dizajnu. Gorzej z wykonaniem. Jeśli chodzi o materiały i ogólne wrażenie szału nie ma. Pomysł ze wstawką materiałową z przeszyciem (to to szare które widać na zdjęciach i jak to na zdjęciach super wygląda) taki sobie. Wygląda jak ... szare płótno (bo to jest szare płótno). Zrobienie takiej wstawki z plastiku zwanego ekoskórą (tak jak zrobiła np. Corolla) dałoby chyba lepszy efekt. Generalnie klasa wykończenia na poziomie O3, może trochę lepiej. Na plus fotele- mają dłuższe siedziska ale dotykowo materiał poszycia gorszy niż w O3 (Style).
Duży Infotiment ze szklanym ekranem wygląda efektownie, gorzej może być z odbiciami i utrzymaniem czystości.
Była wersja manual więc nie wiem jak na żywo wygląda "dynks" do automatu.
Ilość miejsca z tyłu może minimalnie większa niż O3, też dłuższe siedziska.
Sumarycznie max. 1/2 plusa w stosunku do O3

2. Zewnętrznie
Tył- w stosunku do O3 tył rewelacja (inna sprawa że tył kombi O3 jest taki sobie). Zdecydowanie na plus.
Przód - .... O gustach się nie dyskutuje ale już Scala z wyłupiastym grillem tak sobie mi się podobała. W O4 wrażenie na żywo niestety jeszcze gorsze.
Generalnie na całości dużo ostrych linii i przetłoczeń (wg aktualnej mody) ale w miarę OK.
Sumarycznie 2plusy za tył, minus za przód.

Z braku czasu nie jeździłem (mają drugą sztukę do jazd próbnych) ale chyba nie ma przesłanek, że coś się zmieniło w stosunki do O3 tym bardziej, że dalej belka jest w słabszych wersjach. Może mild hibrid coś wniesie.

Podsumowując: na pewno nie jest to samochód o dwa poziomy lepszy od O3 (takie są hasła w recenzjach). Oczywiście jest efekt nowości. Ale miejscami dyskusyjnej.
Tym bardziej, że nie ma np. żednego nowego istotnego elementu (np. jakiegoś systemu) którego nie ma w O3."

Reasumując - zarejestrowałem się na tym forum bo jedną z alternatyw jakie rozważam to Karoq.

tomekk
Posty: 74
Rejestracja: 25 mar 2019, 21:23
Samochód: Skoda Octavia 2.0 TDI CUNA

Re: Skoda Octavia IV

Post autor: tomekk »

Jeśli nie będzie do wyboru zwykłych zegarów to na pewno nie będzie to dla mnie opcja na kolejną Skode. Mam nadzieję, że w bogatszych wersjach w późniejszym terminie nie będzie konieczności brania VC. Czekam z niecierpliwością na debiut w Polsce :)

pawelll
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2020, 19:41
Samochód: Octavia 3 1.4 DSG

Re: Skoda Octavia IV

Post autor: pawelll »

W polskim cenniku są właśnie tylko najbogatsze wersje i to m.in. z VC i LED Matrix w standardzie. W czeskim standardem są zwykłe zegary. Pewnie po wakacjach będzie korekta cennika.

JareK77
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2019, 9:39
Samochód: Karoq Sportline 2.0 TSI, DSG, 4x4

Re: Skoda Octavia IV

Post autor: JareK77 »

tomekk pisze: 20 lut 2020, 9:00 Jeśli nie będzie do wyboru zwykłych zegarów to na pewno nie będzie to dla mnie opcja na kolejną Skode. Mam nadzieję, że w bogatszych wersjach w późniejszym terminie nie będzie konieczności brania VC. Czekam z niecierpliwością na debiut w Polsce :)
Na początku byłem sceptyczny co do VC, chociaż z ciekawości zamówiłem. I po 22 tys km przejechanych mogę powiedzieć, że nie żałuję. Gdyby w przyszłości zastosowali jeszcze wyświetlacze OLED...

JareK77
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2019, 9:39
Samochód: Karoq Sportline 2.0 TSI, DSG, 4x4

Re: Skoda Octavia IV

Post autor: JareK77 »

pawelll pisze: 20 lut 2020, 10:36 W polskim cenniku są właśnie tylko najbogatsze wersje i to m.in. z VC i LED Matrix w standardzie. W czeskim standardem są zwykłe zegary. Pewnie po wakacjach będzie korekta cennika.
W konfiguratorze w standardzie są reflektory główne LED Basic

JareK77
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2019, 9:39
Samochód: Karoq Sportline 2.0 TSI, DSG, 4x4

Re: Skoda Octavia IV

Post autor: JareK77 »

pawelll pisze: 19 lut 2020, 19:49
Tym bardziej, że nie ma np. żednego nowego istotnego elementu (np. jakiegoś systemu) którego nie ma w O3."

Reasumując - zarejestrowałem się na tym forum bo jedną z alternatyw jakie rozważam to Karoq.
Nie, no technologicznie to jest postęp w stosunku do O3. Przecież w O3 nie ma np. HUDa, reflektorów matrix, hybrydy czy chociażby foteli z wentylacją. Zdecydowanie są nowe systemy w O4.

batman_xp1
Posty: 154
Rejestracja: 22 sty 2018, 18:10
Samochód: Skoda Karoq 1.5 TSI, Style

Re: Skoda Octavia IV

Post autor: batman_xp1 »

Ja wczoraj zamówiłem O4 chociaż jeszcze nie widziałem jej na żywo. Odbiór wstępnie pod koniec kwietnia.

ODPOWIEDZ