Czy olej 0W20 a może 5W30

Dyskusje na temat Škody Karoq I generacji (2022-)
Awatar użytkownika
Robsonmal
Posty: 22
Rejestracja: 25 mar 2024, 12:05
Samochód: SKODA KAROQ 1.5 TSI DSG - STYLE

Czy olej 0W20 a może 5W30

Post autor: Robsonmal »

Szanowni użytkownicy Skody i nie tylko, przeglądając You tube natknołem się na ciekawe info odnośnie olejów .
Polecam . ao to link:



Sponsor

Czy olej 0W20 a może 5W30

Sponsor


langolier
Posty: 255
Rejestracja: 10 lut 2023, 6:03
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Karoq 2023 1.5TSI, DSG, Style + dodatki

Re: Czy olej 0W20 a może 5W30

Post autor: langolier »

Uważam tak: robiąc cokolwiek niezgodnie z instrukcją producenta tracisz prawo do gwarancji/rękojmi . Nie tylko w przypadku samochodów. Dlatego leję to co spełnia normy i bez problemu i bez wahania egzekwuję swoje prawa.

Awatar użytkownika
Robsonmal
Posty: 22
Rejestracja: 25 mar 2024, 12:05
Samochód: SKODA KAROQ 1.5 TSI DSG - STYLE

Re: Czy olej 0W20 a może 5W30

Post autor: Robsonmal »

Jak najbardziej podzielam Twoje zdanie. I ja również nie zamierzam robić inaczej jak nakazuje producent.
Wrzuciłem ten filmik aby zwrócić uwagę,że nie każdy 0w20 jest takim sam .
W przypadku wymiany oleju jednak należy zwracać uwagę nie tylko na sam napis 0w20, ale również na normy jakie spełnia dany olej jak sam o tym wspomniałeś.

langolier
Posty: 255
Rejestracja: 10 lut 2023, 6:03
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Karoq 2023 1.5TSI, DSG, Style + dodatki

Re: Czy olej 0W20 a może 5W30

Post autor: langolier »

Tzw. porządni producenci olejów zamieszczają na swoich stronach aplikacje z doborem oleju do konkretnego silnika a nawet jego rocznika. Tu raczej się nie mylą
Więc jak chce się dostać właściwy olej ale mieć wybór, wystarczy odwiedzić strony producentów, dobrać i spisać oznaczenia olejów, przeczesać fora fanów marki samochodu czy tematycznie olejowe, wyleczyć spowodowane tym bóle głowy i .... Na zakupy !

Zbyszek1972
Posty: 121
Rejestracja: 09 paź 2019, 20:10
Samochód: Karoq 1.0 TSI STYLE pakiet comfort

Re: Czy olej 0W20 a może 5W30

Post autor: Zbyszek1972 »

Jak kupiłem Karoqa w 2019 i leje olej 5w30 i żadnych problemów nie ma. Niektóre serwisy ASO Skody uważają 0w20 za zbyt rzadkie oleje i ich nie zalecają. Jest jeszcze opcja 0w30 co może być pewnym kompromisem. Jak widać nawet serwisy ASO mają zadania podzielone na temat doboru oleju. Ja uważam że podstawa to dobrać olej zgodny z normą VW i wymieniać nie rzadziej niż 15tys km lub co roku.

langolier
Posty: 255
Rejestracja: 10 lut 2023, 6:03
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Karoq 2023 1.5TSI, DSG, Style + dodatki

Re: Czy olej 0W20 a może 5W30

Post autor: langolier »

Ja założyłem 10kkm lub co roku + zawsze płukanka.
Rozumiem, że chodzi Ci o określoną normę VW, wpisaną dla Twojego silnika w instrukcji obsługi ?
Co do ASO to nie ponoszą odpowiedzialności za swoje porady. Poproś np. o dopisek do zlecenia, że to ASO poleciło Ci olej niezgodny że specyfikacją zalecaną przez producenta. Ciekawe co powiedzą....

Zbyszek1972
Posty: 121
Rejestracja: 09 paź 2019, 20:10
Samochód: Karoq 1.0 TSI STYLE pakiet comfort

Re: Czy olej 0W20 a może 5W30

Post autor: Zbyszek1972 »

Tak chodzi mi o normę VW504/507. Tego się trzymam. Ja robię góra 7tys rocznie więc po tym czasie dokonuje wymiany oleju. Wymiana olej jest stosunkowo tanią operacją więc nie ma sensu na tym oszczędzać.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2024, 18:40 przez Zbyszek1972, łącznie zmieniany 1 raz.

langolier
Posty: 255
Rejestracja: 10 lut 2023, 6:03
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Karoq 2023 1.5TSI, DSG, Style + dodatki

Re: Czy olej 0W20 a może 5W30

Post autor: langolier »

Nie chodzi o oszczędzanie na oleju. Chodzi o jak najlepszy olej dla silnika.
Jeśli ktokolwiek proponuje inny olej niż producent to należy rozważyć to gruntownie. No i zdejmuje to z producenta auta wszelką odpowiedzialność za zachowanie, trwałość i osiągi silnika. Także i z mechanika, o ile nie udowodnisz mu, że to działanie na jego zalecenie.

Koleś40sdz
Posty: 13
Rejestracja: 17 paź 2023, 19:30
Samochód: Skoda Karoq 1.5 Style DSG

Re: Czy olej 0W20 a może 5W30

Post autor: Koleś40sdz »

langolier pisze: 06 maja 2024, 17:18 Nie chodzi o oszczędzanie na oleju. Chodzi o jak najlepszy olej dla silnika.
Jeśli ktokolwiek proponuje inny olej niż producent to należy rozważyć to gruntownie. No i zdejmuje to z producenta auta wszelką odpowiedzialność za zachowanie, trwałość i osiągi silnika. Także i z mechanika, o ile nie udowodnisz mu, że to działanie na jego zalecenie.
Napisałeś o trwałości silnika i właśnie o to chodzi producentowi aby był jak najmniej trwały to zaleca lać tą wodę zamiast oleju. Każdy ogarnięty serwis czy mechanik odradzi Tobie lać 0W20 .....

Mi w serwisie VW zalali pełny syntetyk i wymiana co 15 kkm, żebym jak to gość mi powiedział trochę pojeździł... autem służbowym robimy dużo km. Oczywiście Pan się podpisał pod tym i powiedział że gwarancji nie stracę.

Sam pracuję w branży w której mam do czynienia z olejami czy smarami przekładni i to co zaleca producent jest jednym słowem ... ale mamy to stosować bo ma się psuć... są to informacje ze szkoleń itd. My i tak zmieniamy na inne bo zależy mi na opiniach o firmie swojej, a jak się coś popsuje to się wymienia na gwarancji producent dostaje czystą przekładnie więc i tak nie wie czym było zalane.... Ale wiadomo wszystko zależy na kogo się trafi.


W czwartek jadę do Skody zobaczymy co mi tam będą chcieli zalać:)

langolier
Posty: 255
Rejestracja: 10 lut 2023, 6:03
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Karoq 2023 1.5TSI, DSG, Style + dodatki

Re: Czy olej 0W20 a może 5W30

Post autor: langolier »

Jeśli miałbyś rację, to jakikolwiek postęp w technologii olejowej by nie istniał. Lalibyśmy do wszystkich aut 15W30 jak lata temu. W moim starym Focusie leję od nowości zgodne ze specyfikacją Forda oleje 5W-30 i chyba prędzej go rdza zje niż silnik padnie....
Kanaliki olejowe i wszelkie instalacje sterowane olejem mają małe przekroje i po prostu trudniej się przez takie "rureczki" przepycha olej "gęstszy". Układ olejowy jest nastawiony nie na pozostawanie oleju w układach i instalacjach ale błyskawiczne jego dostarczenie w te miejsca.
Co do "mechanika z VW" - ciekawe, gdzie to "się podpisał pod tym" ? teraz nie ma już papierowych (fizycznych) książek serwisowych, jak to sprawdzisz ? i serio, użył swego imienia i nazwiska i było w czasie gwarancji ? :roll:
Ciekawe co byłoby w razie awarii silnika jeszcze w okresie gwarancyjnym.... :roll:

ODPOWIEDZ