Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Dyskusje na temat Škody Karoq I generacji (2022-)
kamska
Posty: 74
Rejestracja: 24 paź 2021, 14:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Samochód: Karoq 2.0 TDI Sportline 2022r.

Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Post autor: kamska »

Witam,

Jak w temacie byłem dziś 1 raz w ASO na wymianie oleju z pakietu, przebieg auta 16,5tyś km a olej 13tyś przejechane i trochę ponad rok.
Po odbiorze auta sprawdziłem stan, ku mojemu zdziwieniu olej jest CZARNY- SZOK , auto po wymianie wyjechało z warsztatu na parking max 20m i tak by się nowy olej zabrudził? w stosunkowo świeżym silniku?

Olej nie jest czarną smołą ale nie jest zielony jak w opakowaniu, tak jakby wymieniono 50%50- nie chce mi się wierzyć.

Proszę Was użytkowników diesla o sprawdzenie stanu oleju zaraz po odbiorze z ASO SKODY.

dziękuję i pozdrawiam



Sponsor

Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Sponsor


Juras
Posty: 32
Rejestracja: 16 lis 2023, 15:34
Samochód: Skoda Karoq 2.0 TSI 4x4

Re: Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Post autor: Juras »

Czarny olej w dieslu? Niebywałe.
Na serio - obawiam się, że to naturalny proces; szczególnie właśnie w silnikach diesla.

kamska
Posty: 74
Rejestracja: 24 paź 2021, 14:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Samochód: Karoq 2.0 TDI Sportline 2022r.

Re: Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Post autor: kamska »

Wymieniałem kilka miesięcy wcześniej w 1.5 DCI ( też diesel) i na 2 dzień po wymianie i przejechaniu kilkudziesięciu km olej nadal był czysty - kolor taki jak był lany. Kangoo ma przejchane 250tyś a Skoda 16,5 :). Stąd moje zdziwienie.

RobertG7
Posty: 255
Rejestracja: 25 maja 2020, 16:06
Samochód: był Karoq 1,6TDi Style DSG

Re: Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Post autor: RobertG7 »

Może sprawdzili jaki stan, jaki kolor i nie wymieniali, bo uznali, że jeszcze pojeździ :)
Tylko niech nikt nie mówi, że takie rzeczy nie mają miejsca, bo nadzór, kamery, standardy... :D

kamska
Posty: 74
Rejestracja: 24 paź 2021, 14:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Samochód: Karoq 2.0 TDI Sportline 2022r.

Re: Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Post autor: kamska »

Mój błąd, że nie sprawdziłem oleju przed oddaniem auta. Jak wymieniałem osobiście po 3,5 tyś to na 100% po kilku dniach nadal był czysty, ale wiadomo z czasem zbierają się osady, nagary. Myślę, że ten olej 0w20 ( rzadki prawie jak woda) może tak szybko wchłaniać zabrudzenia.

Dla pewności, ktoś na pewno z użytkowników będzie wymieniał olej, to niech sprawdzi przy odbiorze w ASO.

langolier
Posty: 249
Rejestracja: 10 lut 2023, 6:03
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Karoq 2023 1.5TSI, DSG, Style + dodatki

Re: Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Post autor: langolier »

Najlepiej pobrać próbkę do słoiczka samemu tuż przed oddaniem auta (gorący olej łatwo się wyciąga rurką ze strzykawką).
Przy odbiorze - nie wiem co zrobić, bo zimny olej baaardzo ciężko zassać przez otwór bagnetu a jak już się nagrzeje to mogą cuda wmawiać i legendy "O wypłukaniu nagarów" i "super właściwościach czyszczących nowego oleju" oraz "obowiązkowych jazdach próbnych po wymianie a przed oddaniem auta klientowi".
BTW: nie zamierzam korzystać z wymian oleju w ASO. Poza tym Shell jako producent oleju VW nie wzbudza mojego zaufania (ale to tylko moja prywatna opinia, niczym nie poparta).
To, nad czym się zastanawiam, to wymiany oleju w skrzyni biegów (koszt materiału nie jest kosmiczny, bo to tylko DSG200 i 2 litry oleju przekładniowego + 1 l do mechatroniki, koszt oryginałów VW na znanym portalu ok. 300zł). Dlatego poszukuję zaufanego warsztatu, który łatwo ogarnia ten temat.

kamska
Posty: 74
Rejestracja: 24 paź 2021, 14:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Samochód: Karoq 2.0 TDI Sportline 2022r.

Re: Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Post autor: kamska »

Chorych czasów się doczekaliśmy, dawniej nie było takich problemów. Uważam, że w dużej mierze internet, youtube i inne się do takich sytuacji przyczynia.
Kierując się rozsądkiem po gwarancji powinienem sam wymieniać olej, a z 2 strony jak przestane serwisować, to auto stanie się niewiarygodne przy odsprzedaży, a ma niewielki przebieg więc wartość znacznie wyższą niż 3-4 latki z zachodu z przebiegiem bliskim 200tys km.

PS dziś upłynął tydzień od wymiany oleju w ciężarówce, która przepracowała 5 dni i nadal nie jest czarny :lol: ale tam wchodzi 25l :)

langolier
Posty: 249
Rejestracja: 10 lut 2023, 6:03
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Karoq 2023 1.5TSI, DSG, Style + dodatki

Re: Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Post autor: langolier »

Tzn. do czego się przyczyniają media i YT ? Do oszustw w ASO ?
Realnie to inaczej: wymiana "dla siebie" (czytaj dla auta) i wymiana dla historii auta. Ja zamierzam trzymać auto długo, wymiana wg Skody jest co 30tys. lub 3 lata.... Po prostu co 10tys. wymieniam sam, poza ASO. Szukam za to warsztatu co że znawstwem wymieni w skrzyni DSQ250 a nie będzie się tego uczyć na moim aucie...

kamska
Posty: 74
Rejestracja: 24 paź 2021, 14:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Samochód: Karoq 2.0 TDI Sportline 2022r.

Re: Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Post autor: kamska »

langolier pisze: 21 gru 2023, 22:00 Tzn. do czego się przyczyniają media i YT ? Do oszustw w ASO ?
Realnie to inaczej: wymiana "dla siebie" (czytaj dla auta) i wymiana dla historii auta. Ja zamierzam trzymać auto długo, wymiana wg Skody jest co 30tys. lub 3 lata.... Po prostu co 10tys. wymieniam sam, poza ASO. Szukam za to warsztatu co że znawstwem wymieni w skrzyni DSQ250 a nie będzie się tego uczyć na moim aucie...
W internecie YT krążą filmiki o oszustwach w ASO, dawniej nie było dostępu do takich informacji- prawdopodobnie to bzdury.

U mnie w Sportline fabryka jak i ASO ustawia na 21,5tkm wymianę oleju, myślę, że to optymalny okres dawniej w 1.9 TDI, 2.0 TDI i nowsze 1.6 TDI na CR wszystko jezdziłem na Castrolu z norma 507 o lepkości 5w30) i wymieniałem w okolicach 20tkm z tym, że więcej trasy niż miasta. Dziś olej 0w20 tez powinien tyle wytrzymać ( mi auto zawołało po niespełna 17TKM już o wymianę, całkiem rozsądnie). 10 tyś km to zdecycdowanie za wczesnie, chyba, że robisz 5tkm rocznie ;). Zbyt czesto też nie jest dobrze wymieniać.

pozdrawiam

langolier
Posty: 249
Rejestracja: 10 lut 2023, 6:03
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Karoq 2023 1.5TSI, DSG, Style + dodatki

Re: Czarny olej po wymianie w ASO 2.0 TDI

Post autor: langolier »

kamska pisze: 26 gru 2023, 17:52 Zbyt czesto też nie jest dobrze wymieniać.
...bo..... ?

ODPOWIEDZ